Дата: | 20 май 1954 г. 17:00 ч. – изтеглен от 6 юни 1954 г. |
---|---|
Турнир: | „А“ републиканска футболна група 1954 (13-и кръг) |
Стадион: | Васил Левски, София |
Посещаемост: | 30 000 зрители |
Треньор на ЦСКА: | Крум Милев |
Съдия: | Георги Христов |
-
1Марин Маринов
-
3
-
2Георги Василев
-
4Иван Атанасов
-
5Янко Янков
-
6Лазар Христов
-
7Георги Берков
-
9Петър Аргиров
-
10Стоян Михайлов
-
11Никола Богданов
-
8
-
1
-
3
-
2
-
4
-
6
-
5
-
9
-
7
-
8
-
10
-
11
Армейците преодоляват по-бързо първоначалното смущение а започват да атакуват с обичайната си комбинативна, маневрена игра със смяна на местата. В 8-та минута Миланов опитва отличен удар от движение, който „облизва“ отвесната греда, но от външната и страна. Това бе и единствения силен, хубав удар в този мач. Постепенно изпъква маннера на игра от защитата на Локомотив; при атака от средата на терена левият защитник Атанасов играе като втори централен защитник, а неговото място заема Христов (6), като Богданов (11) се връща назад. По тозн начин локомотивци се осигуряват от централни пробиви и мотат по-лесно да осъществят диагонално засичане при атаки от фланговете.
Към средата на полувремето локомотивци се организират и застрашават вратата на Геренски. Липсват обаче завършващи удари. Аргиров е добре покриван от Ракаров и това го принуждава да играв вдясно. При една от атаките на Локомотив Енишейнов има осъдителна проява: когато играта спряна, той удря с топката Диитров (10). Необмислена, неспортсменска постъпка, на която обаче съията дава... „авантаж“, Той не счита за нужно, в разрез с правилника, да отстрани от игра првинилия се състезател.
Веднага след подновяването на играта Берков (7-Лок) се врязва и центрира удобно, но Богданов (11) пропуска да прати топката в опразнената врата на Геренски. Напорът на Локомотив продължава. Димитров (10-Лок) се проявява като добър „влекач“ и пробива на няколко пъти отбраната на армейците. Надмощието в тази част на играта (до 15-та мин.) се изразява в четири удара във вратата на армейците и два спечелени ъглови удара. ЦДНА отвръща също с атаки. Топката се пречася бързо. В 33-та мин. Миланов центрира, Янев посреща от въздуха и... ударът му среща гърба на Панайотов. Веднага след това Богданов (11) се откъсва и стреля, но Геренски избива в ъглов удар, изпълнен от Арпиров. Той изсипва топката пред вратата, Благоев поема и бие от 3-4 метра, но Геренски отново проявява отличния си рефлекс и спасява. Резултатът остава до края 0:0.
Това бе хубава, напрегната борба между равностойни противници. Над 30 000 зрители, които бяха изълнили трибуните, останаха задоволени. В този мач не блестяха отделни играчи, защото почти всички състезатели играха с пълни сили, като се изключи анемичната игра на Благоев (Лок) и на Божков, който не игра твърде успешно като водач на нападението на армейците. И в двата отбора изпъкнаха защитите, които играха правилно, сърцато, добре. Атанасов (Лок) показа, че възвръща добрата си спортна форма. По-неудачно се представиха нападателните петорки на отборите.
В този мач изпъкна отново неумението да се използуват правилно постоянните стандартни положения във футболната игра: ъглови удари, наказателни удари, странично вкарване на топката в игра. И за двата отбора бяха създадени такива изгодни положения: Локомотив спечели 6 наказателни удара пред наказателното поле и 7 ъглови удара, а ЦДНА 5 наказателни и 10 ъглови удара. При изпълнението на наказателните удари обаче винаги се биеше шаблочно в стената, а от ъгловите удари топката се изпращаше близко до вратата, където вратарите използуваха преимуществото си да играят с ръце и парираха ударите.
Съдията Г. Христов ръководи под възможностите си.
източник вестник „Народен спорт“