21

ЦСКА „Септ. знаме“(СОФИЯ)
Кьолн
Дата: 9 август 1970 г.
Турнир: Купа „Палма де Майорка“ 1970 (Финал)
Стадион: Луис Ситяр, Палма де Майорка
Треньор на ЦСКА: Манол Манолов
Титуляри :
  • Манфред Манглиц GK
     
  • Карл-Хайнц Тилен
     
  • Вернер Бискуп
     
  • Матиас Хамерсбах
     
  • Берн Кулман
     
  • Вплфганг Вебер
     
  • Берн Руп
    40′
  • Хайнц Флохе
    80′
  • Томас Париц
     
  • Волфганг Оверат
     
  • Ханес Льор
     
Резерви :
  • Курт Ковалски
    40′
  • Манфред Класен
    80′
  • 27мин

    Гол

    Берн Руп (Кьолн)

  • 59мин

    Червен картон

    Цветан Атанасов (ЦСКА „Септ. знаме“)

  • 59мин

    Червен картон

    Волфганг Оверат (Кьолн)

  • 69мин

    Червен картон

    Борис Станков (ЦСКА „Септ. знаме“)

  • 69мин

    Червен картон

    Курт Ковалски (Кьолн)

  • 73мин

    Гол

    Аспарух Никодимов (ЦСКА „Септ. знаме“)

  • 85мин

    Гол

    Петър Жеков (ЦСКА „Септ. знаме“)

Големият финал за турнира на Палма 
2:1 срещу всички прогнози ЦДНА победи Кьолн


Още едно отлично съдийство на Риго
Палма де Майорка, (Хроника на нашия кореспондент Рамон Ровира). 


Истината е, че това издание на трофея Кюдад де Палма разби всички прогнози. Сякаш беше гарантирано, че Атлетико Мадрид ще победи ЦДНА София в откриващата среща, а се оказа, че българите се поздравиха с победата. Англичаните от Тотнъм бяха фаворити преди сблъсъка с момчетата от Оверат, но и те бяха победени от Кьолн. Журналистите от големите медии бяха убедени, че англичаните ще победят мадридчани, а накрая те се пребориха за третото място в класирането. И накрая, в решителната битка, се считаше за даденост победата на германците от Кьолн, но в крайна сметка българите ще вземат ценния трофей Кюдад де Палма. 


Срещата: Но да се върнем на самата среща. Финалният резултат 2:1 в полза на ЦДНА София, който не беше незаслужен, но беше последица от играта след 14 минута на второто полувреме.

До този специфичен момент, играта бе в полза на германците. И това не само във връзка с попадението им в 27 минута на първото полувреме, а и с по-модерния и нападателен футбол, с идеята да се търсят празни пространства, дирижирани с вълшебната пръчка наОверат, превъзхождайки откровено българите, които играеха по-бавно, без пасове в задно поле, така че защитата на Кьолн лесно да се справя с всяка опасност. Това с изключение на атаките по десния фланг, където Атанасов подаваше на Жеков в наказателното поле: в 14 минута удар в гредата и в 21 минута, когато Манглиц изби с прекрасна намеса.

Германският отбор беше един футболен компютър и се очакваше рано или късно да се справи с българите. Обаче се стигна до 59 минута. Сблъсък между Оверат и Атанасов, и българинът беше един от най-добрите за своите на терена, но за немската машина това беше електрически удар. Без Оверат, отборът вече не беше същия. Липсваше им организаторът, неуморният човек, толкова умеещ да сменя ритъма на атаките, на дълбочината им, липсва накратко казано, онази ос, около която се върти играта на Кьолн. И това дотолкова, че играта на Кьолн се разпадна. Българите намериха свободни пространства за своите нападения в полето на германците. А след равенството, липсата на концентрация в немския тим се увеличи и всичко се срина, когато стрелецът Жеков от директен свободен удар за втори път проби Манглита. 

Риго: В две срещи, които ръководи през това издание на турнира Кюдад де Палма, г-н Риго изгони общо 6 играчи: двама от Тотнъм, двама на Кьолн и двама на ЦДНА София. Само тази цифра говори красноречиво за смелостта на балеарския рефер. Но това, което е наистина важно е че, всички те идват в точния момент, предотвратяващ превръщането на тези мачове в уличен бой, без да се впечатлява от имената на нарушителите на правила. 
Техническа характеристика на срещата: 
Кьолн: Манглиц 3; Тилен 3; Хамерсбах 2; Кулман 3; Бякув 2; Вебер 2; Руп 3; Флохе 3; Париц 2, Оверат 5; Лохр 3
ЦДНА София: Йорданов 3; Зафиров 3; К. Станков 2; Гаганелов 2; Б. Станков 3, Пенев 2; Атанасов 4, Никодимов 3; Жеков 4; Якимов 2; Денев 3. 
Головете: 
В 27 минута атака на Флохе, която завършва с топовен шут, който се разбива в гредата. С неорентираната след това българска защита се справя Оверат, който овладява и подава на напълно свободния Руп, който с мощен изстрел високо открива 0:1.

 
В 74 минута една тръгнала от полето на българите атака извежда Пенев сам срещу Манглиц, той бие ниско 1:1. 

В 85 минута Жеков със своето превъзходно майсторство бие един директен пряк свободен и отбелязва победния гол. 
Смени: 
В 40 минута под влияние на едно влизане на Станков Руп е заменен от Ковалски. В 49 минута Якимов е заменен от Марашлиев. В 80 минута Флохе е заменен от Класен. 
Инциденти: 
В 59 минута Атанасов и Оверат, между които има вече искри, влизат в тежко единоборство. Избухва нещо като малко сбиване и съдията ги изпраща под душовете. Опит за агресия, но в крайна сметка всичко завършва с прегръдка. 
В 69 минута след като нервите и на двата отбора вече са обтегнати следва нов сблъсък между Станков Б. И Ковалски. Съдията изгонва и двамата. 
Съдията: 
Реферът попречи на двата отбора да стигнат до крайности с 4-те изгонвания. Неговото решение и енергия бяха едно от добрите неща в двубоя, като показа гъвкавост при прилагането на регламента.

източник: Ел Мундо Депортиво