Дата: | 21 март 1957 г. 16:30 ч. |
---|---|
Турнир: | „А“ републиканска футболна група 1957 (2-ри кръг) |
Стадион: | Народна армия, София |
Посещаемост: | 30 000 зрители |
Треньор на ЦСКА: | Крум Милев |
Съдия: | Никола Гелев |
-
1
-
2
-
3
-
4
-
6
-
5
-
7
-
8
-
9
-
10
-
11
-
1Васил Стойнов
-
2Иван Иванов
-
3Атанас Манолов
-
4Иван Манолов
-
5Георги Ботев
-
6Божидар Митков
-
7Тодор Диев
-
8Александър Костов
-
9Михаил Душев
-
10Георги Фурнаджиев
-
11Найден Найденов
-
62мин
Автогол
4. Никола Ковачев (ЦДНА)
-
70мин
Червен картон
11. Найден Найденов (Спартак Пд)
ЦДНА замина за турне в Турция с кисело настроение. „За изпроводяк“ Спартак (Пд) го победи с 1:0 в мач за първенството...
Новината за загубата на ЦДНА не предизвика голяма почуда. Това е обяснимо: първо - противинк им беше Спартак (Пд), който неведнъж ги е затруднявал и е вземал от тях и победи, и равни резултати, и второ - все по-очевидно е за мнозина, че ЦДНА при сегашното сн състояние не е в предишната блестяща форма, която не предизвиква съмнения.
Спартак се придържаше към отбранителна игра. Напред оставаха само двата „танка“ Диев и Душев. Разбира се, основното внимание бе насочено към Диев, който последователно опитваше как ще му противодействуват всички армейски бранители от ляво до дясно. Оказа се, че най-голям успех може да има срещу Ракаров. И отляво Диев на няколко пътни направи опасни пробиви. Още веднъж можахме да констатпраме колко мъчно удържим е този играч. Имаше моменти, когато Диев тръгваше да догонва някоя топка, а натам вече се бе насочил армейски защитник с преднина от метър-два. Диев го изпреварваше в спринта, насочваше се към противниковата врата, биеше опасно или подаваше на притичалия Душев.
При такава постановка на своите действия всеки друг отбор би обезличил играта си. Благодарение на Диев и Душев спартаковци бяха в състояние често да застрашават Найденов.
Но; разбира се, като. приемаха за основа отбраната, спартаковци трябваше да приемат игра в своето поле. Като че ли знаеха, че така ЦДНА отново ще действува в обстановка, при която много пъти не се е справял и не е побеждавал. Сгъстената отбрана на пловдивчани, твърда и смела, навреме отбиваше всяка опасност.
Първото полувреме бе характерно с бързо прехвърляне на топката от едната към другата врата, но без особено настойчив натиск от страна на ЦДНА, макар че обстановката бе благоприятна. Запомниха се само едно леко опасно насочване на топката отблизо към десния ъгъл на спартаковската врата, извършено от Стефанов (Стойнов със сетни усилия успя да отбие топката) и удар от въздуха на Миланов от 14 метра, който мина край страничната греда.
В 62 мин. Ковачев на 4 метра вляво от вратата, върна топката към Найденов, но вратарят не бе подготвен за това и топката покрай него леко се изтъркаля в мрежата - 1:0 за Спартак!
Пловдивчани се върнаха в глуха защита и с жар защищаваха тоя подарен им гол. Напразно армейците нападаха. Липсваше им определен план и ориентировка при отделните удобни положения. Те не използуваха и обстоятелството, че за грубост спрямо противника бе отстранен Найденов (Сп). Резултатът 1:0 се запази до края. Едно откъсване на Диев в 78 мин. едва не завърши с гол.
Мнозина като гледаха как се бранят пловдивчани, с недоумение възклицаваха: „Как да се играе срещу такава стена? Та там са човек до човека! Невъзможно е да се постигне гол!“
Щеше да бъде действително невъзможно, ако нямаше удобни голови положения. Но стана фактически невъзможно, защото и в наказателното поле, и във вратарското поле армейците продължаваха да си подават, защото ударите на Янев, Димитров и Божков бяха неточни, а Панайотов и Стефанов - най-слаби в отбора - изобщо не можаха да дадат удар. Тогава как можеше да дойде победа за ЦДНА?...
източник вестник „Народен спорт“