Дата: | 21 март 1990 г. 21:00 ч. |
---|---|
Турнир: | Купа на европейските шампиони 1989/90 (Четвъртфинал — реванш) |
Стадион: | Стад Велодром, Марсилия |
Посещаемост: | 34 651 зрители |
Треньор на ЦСКА: | Димитър Пенев |
Съдия: | Лайош Немет, Габор Пласек, Антал Хутак /Унгария/ |

-
1Гаетан Юар
-
2Мануел Аморо
-
3Ерик Ди Меко76′
-
4Ерик Мюра
-
5Мозер
-
6Бруно Жермен
-
7Франк Созе
-
8Жан Тигана73′
-
9Жан-Пиер Папен
-
10Енцо Франческоли
-
11Крис Уодъл
-
12Филип Тис76′
-
13Ален Рош
-
14Дидие Дешан73′
-
15Абдулайе Диало
-
16Жан Кастанеда
-
176′
-
2
-
3
-
4
-
582′
-
6
-
9
-
7
-
8
-
10
-
11
-
1276′
-
13
-
1482′
-
16
-
15
-
25мин
Гол
11. Крис Уодъл (Марсилия)
-
28мин
Гол
9. Жан-Пиер Папен (Марсилия)
-
72мин
Гол
7. Франк Созе (Марсилия)
-
83мин
Гол
4. Мариус Уруков (ЦСКА)
Соната в „Марсей мажор“!
МАРСИЛИЯ. От нашия специален пратеник Михаил САВОВ
Още нестъпили на марсилска земя и персоналът на летището със слънчевите си средиземноморски усмивки ни „пророкува“ с гордо вдигнати три пръста головия актив на своите любимци за този втори четвъртфинал. Победата на „Марсилия“ витаеше във въздуха далеч преди самото начало на срещата и за нас не бе трудно да проникнем в съкровените мечти за европейска купа, обхванали целия град. Всички марсилски вестници отразяваха неподправеното желание на френската общественост и възлагаха реални надежди на момчетата на „Тапидалго", както ги наричат тук. Самочувствието на този футболен съюз между бизнесмена Бернар Тапи и мениджъра Мишел Идалго се бе предало на празничната атмосфера на стадион „Велодром“. На мач като на концерт - огромно видео табло, показващо голови моменти от предишни мачове на „Марсилия", духов оркестър и пищни синьо-бели агитки искаха най-малко полуфинал за своите любимци.
Продължението на тази предстартова фиеста се изрази в изключителната игра, която показа „Марсилия“. Ако Клод Моне беше жив да види Крис Уодъл, то импресионизмът би се обогатил с още едно грандиозно платно, наречено „Феерия на тревата“. Би трябвало да избягвам описанията, но вторият гол, когато Жи-Пе-Пе (както скандираха трибуните за Папен) намери Уодъл и после англичанинът изведе голмайстора в голова позиция, бе ярка проява на бързината на интелекта на „Марсилия“. В тази силна за домакините вечер мощта бе подплатена и от разумни тактически уловки. Мюра и Стоичков отново бяха „сиамски близнаци", а Созе като първи стопер остана свободен и сновеше навсякъде (не бе затруднен от Георгиев). Контраатаките към армейската врата се редуваха на талази и в основата на тези опасни слизания към Вълов бяха „моторите“ Тигана и Жермен, които подхранваха с отлични топки Уодъл, Папен и Франческоли.
Репортерът от „Франс футбол“ Патрик Лафайет характеризира представянето на нашите момчета като „не много лошо в сравнение с първия мач, но все пак за следващия турнир за КЕШ е добре да се помисли за средна линия, която да изнася и обработва по-бързо топката“. А учудването на Ави Асули, коментатор на Радио Франс Марсей, бе голямо: „Вашият отбор игра без нерв, като че ли той водеше в резултата, и не показа нищо съзидателно. Все пак реномираният в. „Екип“ изтъкна „мощта на Иванов, спринта на Донев и внезапните включвания в атака на Витанов“. Треньорът Жерар Жили ми довери в „галски стил", че „наблюдателите и, ръководителите на „Барселона"могат да вземат освен Стоичков и Мюра в редиците на каталонския клуб", а Папен бе лаконичен: „Успеха в двата мача дължим на стриктното спазване на треньорските указания. Това бе победа на колектива, а аз и Уодъл имахме шанс да се изявим в добра светлина."
...След всяка турнирна загуба на ЦСКА - почти винаги последен мохикан в европейските клубни маратони, сме склонни да търсим философския камък за бедите на българския футбол... В общия национален проблем влизат познатите ни до втръсване аргументи за единствения спор между „червени“ и „сини", който напоследък се превърна в монолог. Зад тях остава цял един миманс от четиринайсет тима, които произвеждат футболисти за двата ни местни гиганта на „твърда трансферна сума“ от 60 000 лева (ни повече, ни по-малко). Зад ЦСКА остава и едно републиканско първенство, в което равните мачове на cтадион „Народна армия“ са лукс, а загубите на софийски терен от „Ботев“ (Пд) са като свръх- бедствие. Армейците имат в годината два мача срещу „сините", в които не се знае крайният резултат. Ако случайно „Етър", „Ботев“ (Пд), „Локомотив“ (Пд) и “Берое“ са във форма, се завързва „някаква“ интрига, ала по правило само когато ЦСКА гостува на тези тимове. Не искам да се сещам за „Ливърпул“ - през колко дерби срещи трябва да мине, за да стане шампион, нито пък за „Байерн“ (Мюнхен), а за Италия (нали сме на френска вълна) и Платини твърдеше, че всеки двубой на „калчото“ е финал. На 14 април “Марсилия“ ще приеме повече зрители на мача си с „Бордо", отколкото с нас. Когато не си свикнал да играеш в собствения си шампионат поне 10 „завързани“ мача, естествено е, че ще ти бъде много трудно да се концентрираш за турнирните битки и волята за
победа ще бъде сведена до минимум... до Драгоман най-много. Ами прословутата „незаменимост“ на нашите футболисти. Докато Любослав Пенев бе на върха на атаката, Костадинов се чувстваше по-сигурен, а Стоичков беше суперконструктор. Но ако си припомним и миналогодишните срещи с „Барселона", когато Пенев поради контузия не взе участие, ще видим защо и сега в София, и в Марсилия бяхме твърде постни не само откъм голове, но и откъм създадени голови положения. Пенев е във „Валенсия“ и Стоичков трябва освен да създава и да вкарва. А се знае и видя, че персоналните опеки (примерите са Мюра и Киряков) не са по вкуса на нашия лидер, за когото трябват големи пространства от дълбочина, откъдето или слага топката „на носа“ на нападателя, или сам тръгва да бележи гол. Ако Стоичков е в атака (пак тази нашенска незаменимост), в средната линия се губи водещата фигура, където Янчев, Киров, Георгиев и Бакалов все още (поне в международни срещи) са като лодка без кърмчия. Д. Младенов, Е. Димитров, Бачев и Уруков също страдат от липса на противникови нападатели, които да им създават работа в нашето първенство. Трифон Иванов има стабилност и на международното поле, но не е зле и в нашия шампионат да има „нахалници“ като Папен.
А апетитите на французите за финала минават единодушно през реализираното от жребия предпочитание - „Бенфика“. Бернар Тапи е радостен: „Искам да премеря сили на финала с Берлускони, който има аванс от една европейска купа, но искрено се надявам, че във Виена ще изравним успехите си..."
За нас пък европейският турнирен аромат привърши още в ранна пролет. Поуките от футболния концерт на тема „Соната в Марсей мажор“ не трябва да ги разнищваме дълго, бавно и мъчително. Най- после да усвоим простата истина, че хората ходят на галамачове, за да изпитат удоволствие от съвършени изпълнения. Останалото не е спектакъл, а лъжовно изкачване на домашни илюзорни коти...
Галерия
Видео
