00

Локомотив(ПЛОВДИВ)
ЦСКА(СОФИЯ)
Дата: 9 октомври 1993 г. 15:00 ч.
Турнир: „А“ професионална футболна група 1993/94 (9-и кръг)
Стадион: Локомотив, Пловдив
Посещаемост: 12 000 зрители
Треньор на ЦСКА: Гьоко Хаджиевски
Съдия: Георги Томов
Титуляри :
Резерви :
  • Лазар Въчков
    65′
  • Васил Кръстев
    69′

Запитан за оценка на срещата, Христо Стоичков прояви обичайната си толерантност към колегите си, като определи мача „Локомотив“ (Пд) — ЦСКА като добър.

Не на неговото мнение бяха ст. треньорите Вуцов и Хаджиевски, макар че и двамата имаха обективни причини за слабото представяне. Лишени от доста титуляри, двата отбора излязоха на терена силно осакатени. „Липсата на Киров, Мачев и Андонов се отрази върху нашата игра, а и шокът от загубата ни от „Локомотив“ (ГО) още не е изживян“ — сподели след мача треньорът на гостите.

Едва ли в историята на българския футбол е бил игран мач с толкова малко удари към двете врати. Статистиката е отчайващо бедна. През първото полувреме в 8-ата мин след центриране на Нанков Иларионов от воле изпрати топката встрани от вратата. Това бе единственият удар, с който ЦСКА застраши домакините през първото полувреме. Малко по-добър беше активът на пловдивчани при същия отрязък от мача. В 42-ата мин Петков най-сетне се сети, че срещу себе си има врата, и отправи силен удар, но рикоширалата в крак на бранител топка така и не обезпокои Ананиев. Секунди преди края на полувремето Йордан Маринов с удар с глава позволи на Ананиев да впише в графата „уловени удари“ една чертичка.

Нека нападателите Ераносян, Г. Димитров и офанзивните халфове Петков и Й. Маринов сами си пишат бележката за своето представяне. Тя едва ли ще бъде повече от две при петобална система. Подобни оценки трябва да си нанесат и нападателите в червено. Зрителите бяха свидетели на нова разновидност на футболната игра — футбол без врати.

Малко по-добра бе организацията на игра на гостите през второто полувреме. Защитниците Горанов, Радуканов, Марковски и Бабунски покриваха плътно играчите в черно-бяло и не позволяваха да пробият защитната стена. Ераносян и Г. Димитров бързо се превърнаха в едни фигуранти на терена. Гостите имаха надмощие и в средата, където бързо спечелиха борбата, но пасовете на Койлов, Танев и Дочев не затрудниха сериозно пловдивската защита. Двойката централни защитници Костов и Васев не позволиха на Чирич да играе с топката. Иларионов не се оказа нито бояк в двубоите, нито силен, за да поеме отговорността на водач на „червената“ атака. Ненапразно Хаджиевски бе най-недоволен от нападението и изказа похвала на защитата и полузащитата.

Към края на първото полувреме се видя, че подобно развитие на двубоя напълно задоволява гостите. На тях едната точка им стигаше. Те можеха да грабнат и трите точки, когато в 66-ата мин вратарят Колев отби с крак върнатата от защитник топка и тя попадна у неочакващия подобен подарък Иларионов. Той се засуети и защитниците спасиха головата ситуация.

С влизането на Кръстев и Въчков през второто полувреме играта на „смърфовете” стана по-динамична и по-организирана. Но все така безплодна. В 70-ата мин включилият се в атака защитник Димитров мощно стреля, но вратарят Георгиев изби. Впрочем това бе третият удар на локомотивци през целия мач. В 80-ата мин Дочев от пряк свободен удар се опита да раздвижи скучаещия вратар Колев. Това бе всичко за целия мач.

източник вестник „Футбол“ бр. 301