Дата: | 21 август 1993 г. 18:00 ч. |
---|---|
Турнир: | „А“ професионална футболна група 1993/94 (2-ри кръг) |
Стадион: | Христо Ботев, Пловдив |
Посещаемост: | 25 000 зрители |
Треньор на ЦСКА: | Гьоко Хаджиевски |
Съдия: | В. Богданов |

- 46′
-
Тодор Зайцев
-
Румен Димитров
-
Гено Добревски46′
-
Владимир Стоянов46′
- 46′
-
1
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
7
-
9
-
10
-
1169′
- 69′
-
18мин
Гол
Тодор Зайцев (Ботев Пд)
-
35мин
Гол
2. Зарко Мачев (ЦСКА)
-
67мин
Червен картон
2. Зарко Мачев (ЦСКА)
-
79мин
Гол
Стефан Драганов (Ботев Пд)
Доста променен бе стадион „Ботев“ за първия мач на „брокерите“ на собствен терен. От нови съблекални, от нов изход-тунел излязоха футболистите на отборите. Като изключим неколцина местни богопомазани журналисти, всички останали пишещи бяха нежелани и недопуснати на уж определените за тях места. Какво да се прави - който има пари, има правото да избира не само футболисти, но и журналисти.
С голяма доза презастраховка започнаха двубоя си двата отбора. С подсилена средна линия те се стараеха да спрат атаките на противника далеч от своите наказателни полета. На Хвойнев и Драганов („Ботев“) и на Андонов и Чирич (ЦСКА) бе поставена задачата да държат нащрек защитните линии. Хаджиевски бе заложил и скрит капан. Радуканов с №3 започна в началните моменти като офанзивен халф, просто за да накара силната средна линия на домакините да помисли повече и за защитните си функции. Нищо интересно не сътвориха футболистите в началните 10 минути. Играта бе лишена от красота и емоции и се водеше предимно в централната зона. Често тя бе разкъсвана и от дребни нарушения – най-вече от играчи в червено-бяло. Гостите
не бяха забравили, че с подобна тактика те победиха „Ботев“ и грабнаха купата в Благоевград.
Домакините пренебрегнаха фланговите атаки, но всичките им старания да преодолеят защитата през центъра бяха безрезултатни. Марковски, Мачев, Бабунски, Горанов и Нанков пресичаха всичките им опити. В 12-ата минута Драганов все пак успя да се провре сред тях и скочи сам срещу Ананиев, но би в тялото му. В 18-ата минута Драганов отново се отскубна по левия фланг, отправи топката покрай плонжиралия вратар. Тя бе неумело отбивана и от защитници, и от нападатели, докато попадна на крака на Зайцев, който с точния си удар откри резултата – 1:0. През следващите две минути домакините можеха да вкарат още два гола, но отклонената с глава от Долив топка бе избита в корнер, а бомбеният удар на Зайцев улучи зле пласирания вратар Ананиев. В основата на тези заплахи бяха Хвойнев, Драганов, Донков и голмайсторът Зайцев. Твърде бързо в синхрон с „жълто-черните“ влезе и бившият „смърф“ Видолов, който обра доста аплодисменти за агресивната си технична игра и за изненадващите извеждащи пасове.
Гостите явно се надяваха на неволни грешки в защитата на домакините. Подобна ситуация възникна едва в 27-ата минута, когато при едно центриране на Иларионов топката намери свободния Андонов, но волето на централния нападател бе неточно. Прекалено откъснати останаха остриетата Андонов и Чирич. Играчите от средната линия Радуканов, Коилов, Нанков и Иларионов играха погрешно и съвсем неоправдано изтеглени на по-задни позиции. Не бе ползвана скоростта на типичното крило Нанков, нито пък техниката на „слаломиста“ Коилов. Това, което не сториха нападателите, направи защитникът Мачев. В 35-ата минута той нахлу необезпокояван с топката в полето на домакините и пред погледа на самонадеяните играчи в жълто-черно провря топката покрай вратаря Попов. Впрочем, най-големи главоболия на пловдивската защита до напускането му създаде именно бранителят Мачев. Сполуката на защитника подсети Нанков да заиграе активно по десния фланг. Коилов и Иларионов окупираха лявата страна и по този начин накараха домакините да помислят за своята защита. След един пробив по левия фланг Коилов опасно изстреля топката по диагонал, но вратарят Попов показа своето майсторство.
Явно решени да печелят победа и на чужд терен, гостите започнаха второто полувреме с по-маневрени и скоростни атаки. Секунди след съдийския сигнал Коилов можеше да изведе отбора си напред. В 50-ата минута бомбен удар на Мачев с глава бе избит от Попов. Железният защитник Енгибаров бе учудващо муден и пасивен, и гостите не го пожалиха въпреки убийствените му шпагати. Все по-често Чирич, Андонов, Нанков и Коилов пробиваха през неговата зона и го оставяха зад гърбовете си. Може би мачът нямаше да завърши с такъв резултат, но в 63-ата минута най-добрият играч на гостите, Мачев, си изпроси втори жълт картон и съдията го отпрати в съблекалнята. Това предопредели донякъде изхода на двубоя. Срещу останалите с един играч по-малко гости, домакините преминаха към тотален натиск. Атаките се редуваха една след друга. С картон можеше да бъде декорирана и постъпката на Нанков, задържал с ръка противников играч. Но този път съдията Богданов се оказа великодушен. В 73-ата минута старши треньорът на „Ботев“ Динко Дерменджиев се реши да играе ва-банк – изкара защитника Енгибаров и на негово място вкара в игра голаджията Владо Стоянов. Минута по-късно след чудесно центрирана топка от Донев Владо Стоянов замалко не простреля с глава вратата на Ананиев. В 79-ата минута пак след такова центриране от Донев Владо Стоянов отклони топката, която бе засечена с глава от Драганов – 2:1.
Останалите минути до края на мача приличаха повече не на футбол, а на стрелбище. Канонада от удари се посипа към вратаря Ананиев. Нервите му не издържаха при една опасна атака и той отпрати топката зад своята врата към трибуните, за което получи жълт картон. Но и тази постъпка не намали ритъма на играещите в жълто-черно. В 82-ата мин Владо Стоянов отправи топката към опразнената врата, но Бабунски я извади от голлинията. Две минути покъсно изстрел на Владо Стоянов бе щастливо отбит от протегнатия крак на вратаря Ананиев. Нападателите на „Ботев“ в тези минути просто бяха лишени от шанс, или може би по-точно е да се каже, че Ананиев имаше шанс и не извади поне още на два пъти топката от своята врата.
източник вестник „Футбол“ бр. 294
Галерия
