Сезон 2023/24

По традиция в края на всеки един сезон ви предоставяме пълната статистика на ЦСКА, както и индивидуалната такава на всеки един треньор и играч на тима ни.

Започваме с най-важната новина – стадион „Българска армия“ във вида, в който го познавахме е история. Всеки от нас вече е виждал снимки на разрушаването на храма. И всеки от нас с нетърпение очаква да започне изграждането на новия ни дом. В абсолютно отражение на ситуацията, отборът на ЦСКА успя да разруши всичко позитивно в играта и представянето си в този сезон. Отпаднахме рано в Европа, загубихме полуфинал за купата, едва трето място в шампионата и за капак не се класирахме за Лига на конференциите, след загуба на баража от втория най-популярен отбор в Бистрица. Гриша Ганчев напусна ЦСКА, а слуховете за идеите на новата власт са многобройни и разнопосочни. Нивото на напрежение на феновете от ужасната игра на тима в края на сезона доведе до грозни сцени и очакваме наказанието на БФС. Трима старши треньора загубиха работата си в тима и както винаги ни предстои изключително напрегнато лято с много новини. ЦСКА е рай за журналистите в България!


В първенството изиграхме 36 мача (30 в редовния сезон, 5 в първата шестица и 1 мач в бараж за Лига на конференциите), от които спечелихме 20 мача (19 в редовния сезон и 1 в първата шестица), завършихме наравно в 7 мача (6 в редовния сезон и 1 в първата шестица), и загубихме 9 мача (5 в редовния сезон, 3 в първата шестица и 1 в баража за Лига на конференциите). Голова разлика – 56:29 (50:19 в редовния сезон, 6:8 в първата шестица и 0:2 в баража за Лига на конференциите). Трудно начало при Илич, натрупахме още неуспехи при Ел Маестро, след това закрепихме малко представянето, един отличен мач срещу Локомотив Пловдив, след което пак затънахме. Оказа се, че можем да бием само Левски София, след това дойде и Стамен Белчев, който почти би само Левски, за да се стигне до отчайващи резултати и унижение на баража.

Никола Кирилов © всички права запазени

Първа професионална лига 2023/24

Първа професионална лига 2023/24 - първа шестица

За купата минахме очаквано през Черноморец Балчик, трудно през Славия София и Арда Кърджали, за да се сгромолясаме срещу Ботев Пловдив на полуфинала – 5 изиграни мача с 3 победи и 2 загуби. Голова разлика 5:3.

Купа на България 2023/24

Тотален крах в турнира за Лига на конференциите, две загуби, без вкаран гол и с допуснати 6 гола, звучен шамар от румънския Шепши.

Лига на конференциите 2023/24

Общо изиграхме 43 официални мача – 23 победи, 7 равенства и 13 загуби, с голова разлика 61:38.

Изиграхме и 12 контролни мача – 9 победи и 3 загуби с голова разлика 24:11.

Контролни срещи 2023/24

Общо през сезона сме изиграли 55 мача – 32 победи, 7 равенства, 16 загуби – голова разлика 85:49.

ЦСКА през сезон 2023/24

 

ВРАТАРИТЕ:

Густаво Бусато – 39 изиграни мача (33 мача за първенство, 4 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 2840 изиграни минути – първенец по този показател (3251 минути за първенство, 388 за купа на България, 201 за Лига на конференциите); 17 чисти мрежи (15 чисти мрежи за първенство, 2 за купа на България); 6 жълти картона (5 картона за първенство, 1 за купа на България); 1 червен картон за първенство; 8 изиграни мача в контролни срещи с 347 изиграни минути. Средна оценка – 8,00.

Никола Кирилов © всички права запазени Бразилецът направи пореден силен сезон в рамката на вратата, като освен първи избор бе и познатия лидер на терена и в съблекалните. Сещаме се само за една голяма грешка с излизане, която обаче му коства излишно голямо наказание от БФС, по навик в наш ущърб, и не бе на зеления килим в последния ни важен мач. През този сезон се превърна в чужденеца рекордьор по мачове за ЦСКА, а след като беше и най-желаната фигура-лидер от новите силни хора в клуба, закономерно подписа и нов договор с клуба за 2+1 години. Категорично най-добрият в България вратар един на един, отличен рефлекс, единствено остава по-статичен при изпълнение на корнери и пряк свободни удари пред вратата ни.

Димитър Евтимов – 6 изиграни мача (4 мача за първенство, 2 за купа на България); 445 изиграни минути (337 минути за първенство, 108 за купа на България); 3 чисти мрежи (1 чиста мрежа за първенство, 2 за купа на България); 1 жълт картон за купа на България; 11 изиграни мача в контролни срещи с 494 изиграни минути с 1 жълт картон. Средна оценка – 4,85.

Не игра много и през този сезон, имайки предвид играта на Бусато. В първата част от сезона се представи убедително, записвайки 3 чисти мрежи. Не можем да твърдим същото за края на сезона и най-вече за представянето му в последния мач на баража за Лига на конференциите.

Марин Орлинов – 3 влизания в групите за първенство, 2 влизания в групите за Лига на конференциите; 7 изиграни мача в контролни срещи с 229 изиграни минути. Средна оценка – 5,36.

Беше извикан, за да даде необходимата дължина на вратарския пост, но не успя да запише официален дебют, главно заради формата на Бусато и малкото останали шансове. Поигра в контролните мачове, като показа завидна форма през зимната подготовка, дотолкова, че след баража имаше и гласове, че е трябвало да му се даде шанс.

 

ЗАЩИТНИЦИТЕ:

Тибо Вион – 39 изиграни мача (33 мача за първенство, 4 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 3281 изиграни минути (2831 минути за първенство, 321 за купа на България, 129 за Лига на конференциите); 2 гола за първенство; 6 асистенции (5 асистенции за първенство, 1 за купа на България); 9 жълти картона (8 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 12 изиграни мача в контролни срещи със 760 изиграни минути, 1 гол и 3 жълти картона. Средна оценка – 6,77.

Никола Кирилов © всички права запазени Французинът отново бе играчът с най-много сменени позиции, игра малко в центъра на терена, след това запуши за дълго поста на ляв защитник, в края на сезона игра и като десен бек. Титулярен изпълнител на повечето статични положения, натрупа и асистенции оттам. Вкара два прекрасни гола от дистанция, това обаче не се превърна в тенденция в играта му. С много борба донякъде компенсира факта, че е по-бавен от повечето крила, но оттам идват и големия брой жълти картона. Когато е поставен отляво, остава предвидим, а и не успява да центрира, тъй като не играе добре с този крак. Вдясно на терена се справя много добре, успява да дублира успешно.

Християн Петров – 33 изиграни мача (30 мача за първенство, 3 за купа на България); 3227 изиграни минути (2987 минути за първенство, 240 за купа на България); 2 гола за първенство; 3 жълти картона за първенство; 9 изиграни мача с 542 изиграни минути и 1 гол. Средна оценка – 7,54.

Без съмнение светлият лъч в състава на ЦСКА. Утвърди се като първи избор на всеки един от тримата треньори в хода на сезона, носи и капитанската армейска лента в няколко двубоя. Бе избран и за капитан на младежката формация на България, където също изнесе отлични мачове. Отлично позициониране и поглед върху играта, внасяше нужната скорост в ариергарда, отне много топки с чудесни излизания, а и след това не се страхуваше да дава пасове в коридор или дори опита няколко шута отдалеч – през сезона записа и първите си два гола. Отличен пример за всеки един млад играч в червено, който иска да се наложи в първия тим. През пролетта беше контузен за малко, и в неговата игра имаше лек спад, но въпреки това показа много повече желание от колегите си.

Иван Турицов – 29 изиграни мача (24 мача за първенство, 3 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 2225 изиграни минути (1785 минути за първенство, 261 за купа на България, 179 за Лига на конференциите); 2 асистенции за първенство; 4 жълти картона за първенство; 8 изиграни мача в контролни срещи с 454 изиграни минути и 2 жълти картона. Средна оценка – 5,62.

Никола Кирилов © всички права запазени Започна добре сезона въпреки тежкия край на миналия сезон в личен план. Показа много борбеност, изчисти до голяма степен и картоните, покриваше голямо пространство на десния фланг и така до зимната пауза. След като стана ясно, че няма да преподпише с ЦСКА и напуска през лятото бе използван много по-рядко, а претърпя и контузия, която го извади от добър ритъм. В края на първенството в малкото минути, които изигра не помогна на отбора да надскочи себе си, явно в главата му е вече новата авантюра.

Браян Кордоба – 28 изиграни мача (22 мача за първенство, 4 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 2536 изиграни минути (1974 минути за първенство, 361 за купа на България, 201 за Лига на конференциите); 4 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за купа на България); 1 червен картон за купа на България; 8 изиграни мача в контролни срещи с 420 изиграни минути. Средна оценка – 5,62.

Идването му в ЦСКА бе посрещнато с много очаквания. В началото показа прилична техника, добра бързина и позициониране, в първия полусезон заформи интересна двойка централни защитници с Петров. След това се контузи за кратко, а след зимната пауза, играта му бе на приливи и отливи, с което загуби до голяма степен титулярното си място. Безспорно притежава физиката и техниката да бъде добър защитник, но концентрацията му, и на моменти безрасъдната му игра, водят до непредизвикани грешки и отнети топки.

Емануел Шакич – 25 изиграни мача (21 мача за първенство, 4 за купа на България); 1391 изиграни минути (1131 минути за първенство, 260 за купа на България); 1 асистенция за първенство; 4 жълти картона за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 286 изиграни минути. Средна оценка – 3,85.

Австриецът бе доведен от Ел Маестро главно заради възможността да играе на много позиции – ляв и десен бек, дефанзивен халф, а също така и защото е много борбен. Това се оказа точно така – игра и на трите позиции и се бори много, но позитивното свършва тук. Изключително нисък коефицент на полезно действие и липса на достатъчна бързина го превръщаха в лесна плячка за противниковите футболисти. Извърши доста фаулове, загуби доста топки, не блесна с нещо. Като цяло един очевиден пример, че на негово място можеше да се използва и млад играч от школата, без това да донесе повече рискове.

Енес Махмутович – 23 изиграни мача (19 мача за първенство, 2 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 1918 изиграни минути (1522 минути за първенство, 195 за купа на България, 201 за Лига на конференциите); 7 жълти картона (5 картона за първенство, 2 за Лига на конференциите); 9 изиграни мача в контролни срещи с 403 изиграни минути с 1 жълт картон. Средна оценка – 4,62.

Люксембургският национал започна сезона като титуляр, вярно в защита с трима централни защитници, след което загуби мястото си. След зимната пауза се възползва от колебанията на Кордоба и захапа за дълго позицията до Петров. В края на първенството отново по-скоро седна на пейката при Белчев, като загуби доста от формата си. Позиционира добре, има добър поглед, не е толкова бърз, което е и най-големият му проблем, който води до тежки ситуации и картони. В позитивен план, изнася добре топката, има добър далечен удар.

Сейни Санянг – 21 изиграни мача (16 мача за първенство, 3 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 1330 изиграни минути (1056 минути за първенство, 203 за купа на България, 71 за Лига на конференциите); 1 асистенция за първенство; 5 жълти картона (3 картона за първенство, 2 за купа на България); 11 изиграни мача в контролни срещи с 555 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 4,77.

Младият гамбиец бе приет с интерес и имаше шанса да е единственият ни чист ляв бек в състава. Започна като титуляр, но скоро седна на пейката, видно бе, че ще трябва доста време, за да се приспособи тактически, но и физически към играта у нас. В голям момент от сезона бе направо замразен, за да се върне в игра в края на сезона при Белчев. Показа някои по-добри неща, като центриране отляво и малко по-голям усет за дублиране при атака. Все още се оказваше проблемния пост в състава в тези мачове, като не успяваше и да използва физика и бързина, за да доминира отляво. Предстои раздяла или много, много работа. Заема и място на чужденец.

Мено Кох – 21 изиграни мача (18 мача за първенство, 1 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 915 изиграни минути (705 минути за първенство, 29 за купа на България, 181 за Лига на конференциите); 10 изиграни мача в контролни срещи с 533 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 4,00.

Никола Кирилов © всички права запазени Нидерландецът просто не е същият защитник след тежката контузия. Имайки предвид колебливата форма на Кордоба и Махмутович, имаше достатъчно шансове да покаже нещо повече, но не успя. Колеблив и тромав, във всеки момент на терена се виждаше, че не се чувства уверено. Това доведе и до много малкото изиграни минути и логично на фона на всичко това почти на 100% следва раздяла с тима.

Юрген Матай – 9 изиграни мача (6 мача за първенство, 3 за купа на България); 682 изиграни минути (424 минути за първенство, 258 за купа на България); 1 гол за първенство; 4 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за купа на България); 4 изиграни мача в контролни срещи със 163 изиграни минути с 1 асистенция и 1 жълт картон. Средна оценка – 5,92.

Капитанът на ЦСКА лекуваше тежка контузия през целия есенен полусезон, завърна се в края на февруари, но видимо не беше в отлична физическа форма. И когато захапа титулярната си позиция се контузи отново. Форсира завръщането си, за да играе с Левски София, но това му коства лош край на сезона. Видимо се бореше да намери физическата си форма, а също така да бъде отново познатия лидер на терена, но без особен успех. Все пак е един от малкото показал жертвоготовност и отдаденост през този тежък сезон.

Асен Дончев – 6 изиграни мача (4 мача за първенство, 1 за купа на България, 1 за Лига на конференциите); 227 изиграни минути (190 минути за първенство, 15 за купа на България, 22 за Лига на конференциите); 5 изиграни мача в контролни срещи с 295 изиграни минути. Средна оценка – 5,38.

Никола Кирилов © всички права запазени Игра малко и при Илич, и при Ел Маестро, сякаш не успявайки да ги убеди в качествата си. Огромно желание и хъс, но не достатъчна концентрираност. След като в края на есенния полусезон влизаше само като резерва, логично бе даден под наем на Пирин Благоевград. За тима от Благоевград записа 9 изиграни мача с 679 изиграни минути и 1 асистенция, като най-малкото игра в повече мачове и показа прилична форма. Тепърва ще видим дали ще намери мястото си в новия тим на армейците.

 

Мартин Стойчев – 5 изиграни мача (4 мача за първенство, 1 за купа на България); 272 изиграни минути (250 минути за първенство, 22 за купа на България); 3 изиграни мача в контролни срещи с 58 изиграни минути. Средна оценка – 5,23.

Никола Кирилов © всички права запазени Младежкият национал на България акостира в ЦСКА след добър полусезон с Арда Кърджали и 19 изиграни мача с 1564 изиграни минути и 3 асистенции. Разбира се в началото имаше проблеми да играе често, беше му трудно и в системата без крила, като от него се очакваше повече в нападение. След това се контузи злощастно и все още се лекува. Надеждите ни са за един отличен следващ сезон.

Брадли де Нойер – 5 изиграни мача (4 мача за първенство, 1 за купа на България); 165 изиграни минути (148 минути за първенство, 17 за купа на България); 2 жълти картона за първенство. Средна оценка – 3,15.

Нидерландецът пропусна целия есенен полусезон заради контузия. Още по-време на възстановяването му се чуха слухове, че подготовката му закъснява, заради неспазване на режима и като резултат се появи близо два месеца след лекуващия същата контузия Матай. А след като се появи записа едва няколко минути, въпреки спешната ситуация, която имахме в лявата страна на защитата. За капак бе остранен, заради системно неспазване на режима и тренировките. Надяваме се повече, да не се налага да търпим поведението му.

Наско Цеков – 1 изигран мач в първенство; 23 изиграни минути за първенство. Средна оценка – 4,90.

Младокът успя да дебютира през този сезон и в малкото минути показа повече желание от доста титулярни играчи. Разбира се игра много повече във втория ни състав, където през пролетта записа 16 изиграни мача с 1393 изиграни минути, 1 гол, 3 асистенции и 4 жълти картона. Повече от прилична статистика, ще следим развитието му с интерес.

Александър Бучков – 4 изиграни мача с 215 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 4,70.

Започна в групата на ЦСКА и изигра няколко контролни срещи, в които показа познато лице – много тичане и борбеност. След това бе даден под наем на Пирин Благоевград, за да има възможност да играе доста повече. Но въпреки тежката криза за играчи в тима им, не успя да запише много минути и там, главно поради контузия, която го извади извън игра за кратко, а след това така и не получи доверието на треньорите. Записа едва 3 мача със 171 минути, след което бе даден под наем на Литекс Ловеч. Там записа 13 мача с 1099 изиграни минути и ще трябва да покаже доста повече, за да остане в плановете на ЦСКА.

Димитър Христов – 1 изигран мач с 45 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 5,00.

Младокът записа неофициален дебют в двустранна закрита игра с Литекс Ловеч, но за да останем със спокойна съвест, трябва да признаем, че в същия този ден дубълът на ЦСКА трябваше да изиграе важен мач и може би бе използван, за да попълни групата на батковците. Въпреки това помириса първия състав, дано това да е силна доза адреналин и желание да се докаже. Иначе бе използван главно в същия този втори състав, където има 25 изиграни мача с 1528 изиграни минути с 2 жълти картона.

Лъчезар Иванов – 1 влизане в група за първенство; 1 изигран мач с 29 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 4,78.

Огледална ситуация с предишния играч, младок от дубъла, първи минути в двустранна игра, за отбелязване, че по това време вторият ни тим имаше важен мач. Трябва да дерзае доста, времето е пред него. И той бе използван във втория ни тим, където има доста повече мачове – 32 изиграни мача с 2949 изиграни минути, 2 гола и 8 жълти картона. Ще наблюдаваме с интерес.

 

ПОЛУЗАЩИТНИЦИТЕ:

Йонатан Линдсет – 42 изиграни мача – първенец по този показател (35 мача за първенство, 5 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 3811 изиграни минути (3219 минути за първенство, 426 за купа на България, 166 за Лига на конференциите); 10 гола – първенец по този показател (9 гола за първенство, 1 за купа на България); 5 асистенции за първенство; 5 жълти картона (4 картона за първенство, 1 за купа на България); 12 изиграни мача в контролни срещи с 1 гол, 2 асистенции. Средна оценка – 7,08.

Никола Кирилов © всички права запазени Норвежецът се превърна в лидер на състава през този сезон, и дори бегъл поглед на статистиката му е потвърждение за това. Най-добрите си мачове изигра зад нападателя като атакуващ полузащитник, а в края на сезона след абсурдната ситуация да нямаме един нападател в групата за мачовете, бе използван и като централен такъв. С много добра техника, отлично позициониране, пресира много още след загубата на топката. В края на сезона отчетливо се виждаше, че няма достатъчно свежест в играта му, но въпреки това дори редките опасности пред вратата на противника бяха с негово участие.

Тобиас Хайнц – 40 изиграни мача (33 мача за първенство, 5 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 3238 изиграни минути (2704 минути за първенство, 355 за купа на България, 179 за Лига на конференциите); 6 гола за първенство; 6 асистенции (5 асистенции за първенство, 1 за купа на България); 4 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за купа на Бълагария); 10 изиграни мача в контролни срещи с 610 изиграни минути с 2 гола, 2 асистенции и 1 жълт картон. Средна оценка – 7,38.

Вторият норвежец мина през сложен сезон в личен план, като въпреки това бе един от протагонистите в него. Бе използван както като атакуващ полузащитник, крило и дори нападател в края на сезона. Започна отлично, но след това намали доста оборотите. Огромният проблем в неговата игра е липсата на динамика в хода на целия мач, а плюсовете са отлична техника и добър пас, дрибъл и комбинативност. При една отлична физическа кондиция би бил превъзходен играч.

Марселино Кареасо – 37 изиграни мача (30 мача за първенство, 5 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 3276 изиграни минути (2703 минути за първенство, 375 за купа на България, 198 за Лига на конференциите); 3 гола за първенство; 1 асистенция за първенство; 10 жълти картона (6 картона за първенство, 2 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 1 червен картон за Лига на конференциите; 10 изиграни мача с контролни срещи с 465 изиграни минути с 1 гол, 1 жълт картон. Средна оценка – 7,23.

Венецуело-колумбиецът е този, който внася необходимата енергия и бързина в дефанзивния блок на полузащитата ни. Бори се много, отнема доста топки, покрива огромен терен. И той започна по-добре и след това в края на сезона се поддаде на общото понижаване на морала. Може да поработи върху концентрацията си, не пробва удари от дистанция, не съумява да даде повече в креативен план. Относно тонус и физическа кондиция не бихме могли да искаме повече.

Амос Юга – 33 изиграни мача (28 мача за първенство, 5 за купа на България); 2979 изиграни минути (2546 минути за първенство, 433 за купа на България); 2 гола (1 гол за първнество, 1 за купа на България); 8 асистенции – първенец по този показател (7 асистенции за първенство, 1 за купа на България); 11 жълти картона – антилидер по този показател (8 картона за първенство, 3 за купа на България); 1 червен картон за първенство; 10 изиграни мача в контролни срещи с 453 изиграни минути с 1 асистенция, 4 жълти картона и 2 червени картона. Средна оценка – 5,69.

Никола Кирилов © всички права запазени Футболистът от ЦАР е един от най-противоречивите фигури в отбора на ЦСКА. От една страна са положителните му качества – силен физически, борбен и с добро позициониране, отличен пас – първото му място по асистенции не е случайно, задаване на ритъм на играта, лидер – вицекапитан на терена и в съблекалнята. От другата страна са бавното му предвижване по терена, липсата на удари към вратата, чепат характер на терена – понякога вади лесни картони както в игрови, така и при спряла игра. Можеше да бъде използвам доста по-умно – например да играе само срещу дълбоко позиционирани отбори и да не е на терена срещу много бързи съперници.

Станислав Шопов – 33 изиграни мача (27 мача за първенство, 4 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 1134 изиграни минути (918 минути за първенство, 181 за купа на България, 35 за Лига на конференциите); 3 гола за първенство; 1 асистенция за първенство; 5 жълти картона (4 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 9 изиграни мача в контролни срещи с 451 изиграни минути с 1 асистенция, 1 жълт картон. Средна оценка – 5,62.

Младежкият национал на България изкара втори противоречив сезон с доста мачове и малко изиграни минути. В него имаше и проблясъци, по-малко в ЦСКА, повече в младежкия национален отбор, но не успя да се пребори за титулярно място. Ще запомним головите му шутове срещу Хебър и Германия, но доста повече пъти влизаше и скоро забравяхме, че е на терена. Ще трябва да направи доста повече, за да се пребори за важна роля в тима.

Улаус Скаршем – 17 изиграни мача (15 мача за първенство, 2 за купа на България); 1431 изиграни минути (1244 минути за първенство, 187 за купа на България); 3 гола за първенство; 2 асистенции за първенство; 2 жълти картона за първенство; 5 изиграни мача в контролни срещи с 330 изиграни минути с 1 жълт картон. Средна оценка – 7,38.

Третият норвежец дойде през зимата и започна голяма част от мачовете през сезона. Оперираше почти навсякъде в халфовата линия, като минаваше и по крилата, когато се налага, като се справи прилично. Притежава завидна техника, може и да преодолее противник на дрибъл. Има добро центриране, а видяхме и голови удари. И той понижи формата и ефективността си в края на сезона.

Георги Чорбаджийски – 7 изиграни мача (6 мача за първенство, 1 за купа на България); 204 изиграни минути (184 минути за първенство, 20 за купа на България); 1 жълт картон за първенство; 6 изиграни мача в контролни срещи с 249 изиграни минути. Средна оценка – 6,67.

Младокът дебютира в хода на този сезон и в малкото минути, които бе на терена показа защо от поне две години е в радара на всички фенове, които милеят за отбора. И ако добрата му техника, бързина и хъс само бяха загатнати в първия тим, то във втория тим той беше един от двигателите и лидерите на тима и отсъстието му в края на сезона, когато бе главно в първия тим, се отрази негативно на дубъла. И, за да не голословим, ето и данните му за втория отбор – 23 изиграни мача с 2059 изиграни минути с 10 гола, 4 асистенции и 6 жълти картони. Очакваме следващия му сезон в първия тим.

Лазар Туфегджич – 5 изиграни мача за първенство; 120 изиграни минути за първенство; 1 гол за първенство; 1 изигран мач в контролни срещи с 45 изиграни минути. Средна оценка – 3,83.

Сърбинът бе зачеркнат последователно от всеки един от треньорите в тима на ЦСКА. Всъщност единственото, което можем да кажем е, че е завидно упорит да не напусне тима, в който май никой не го иска. Не успя да се наложи при човека, който го доведе, не се наложи и при Ел Маестро, дори в ситуацията на Белчев в края на сезона, не показа, че има място в този отбор.

Петко Панайотов – 2 изиграни мача за първенство; 28 изиграни минути за първенство; 1 изигран мач в контролни срещи с 23 изиграни минути. Средна оценка – 5,00.

Още един младок, който получи шанс да дебютира в края на сезона, заради късата резервна скамейка при Белчев. Разбира се, показа хъс и желание. Много повече бе използван във втория състав на ЦСКА, където записа 30 изиграни мача с 2644 изиграни минути с 4 гола, 1 асистенция и 6 жълти картона.

Алесандро Николов – 1 изигран мач за първенство; 12 изиграни минути за първенство. Средна оценка – 5,10.

Интересен млад играч, който играе като атакуващ полузащитник, но се справя и по крилата. Записа дебют с няколко минути и много желание, но както и другите преди него игра повече във втория отбор. Изигра 35 мача с 2343 изиграни минути с 9 гола, 2 асистенции и 7 жълти картона. Безспорно ще следим изявите му с нетърпение.

Кирил Георгиев – 1 изигран мач с 45 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 4,70.

Още един млад футболист, който по подобие на Лъчезар Иванов и Димитър Христов, направи неофициален дебют в контролата с Литекс Ловеч, подчертаваме, че по същото време вторият ни тим играеше важен мач. За втория тим на ЦСКА изигра 7 мача със 143 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция. Бе част и от отбора ни до 18 години, който спечели купата на БФС и извоюва правото да играе в Младежката шампионска лига през следващия сезон. Ще следим.

Теодор Апостолов – 1 изигран мач с 10 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 4,70.

По подобие на предходния футболист – неофициален дебют в контрола срещу Литекс Ловеч, но и с мач в същия ден на втория ни тим. Иначе игра за втория тим – 27 изиграни мача с 1734 изиграни минути, 3 гола, 2 асистенции, 5 жълти и 1 червен картон. Както и при другите младоци ще наблюдаваме с очакване.

 

НАПАДАТЕЛИТЕ:

Матиас Фаетон – 40 изиграни мача (34 мача за първенство, 4 за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 2971 изиграни минути (2544 минути за първенство, 260 за купа на България, 167 за Лига на конференциите); 6 гола (5 гола за първенство, 1 за купа на България); 5 асистенции за първенство; 9 жълти картона (7 картона за първенство, 2 за Лига на конференциите); 5 изиграни мача в контролни срещи с 315 изиграни минути с 2 гола, 2 асистенции. Средна оценка – 5,54.

Националът на Гваделупа дойде натоварен с огромни очаквания, а както се твърдеше и доста солидна сума за трансфер. Беше почти неизменен титуляр и при тримата треньори, записа доста мачове и минути. Очакваше се много повече от него. Факт е, че се мъчеше доста в по-голямата част на сезона като втори централен нападател, което със сигурност не е позицията, която би желал. Вярно е, също така, че след като заигра на крилото при Белчев, не направи много повече. Със сигурност се очаква повече от рекордния ни трансфер. Изключително лошо впечатление направи и опита му да се пести в голяма част от заключителните мачове за сезона. Никаква преса и липса на желание.

Данило Асприля – 30 изиграни мача (24 мача за първенство, 5 за купа на България, 1 за Лига на конференциите); 930 изиграни минути (603 минути за първенство, 293 за купа на България, 34 за Лига на конференциите); 5 гола (3 гола за първенство, 2 за купа на България); 1 асистенция за първенство; 4 жълти картона за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 309 изиграни минути с 2 гола. Средна оценка – 4,46.

Никола Кирилов © всички права запазени Колумбиецът беше посрещнат с огромни очаквания, но бързо се видя, че не е в кондиция, а се оказа, че не можа да влезе в нея до края на сезона. И докато в първата част на сезона конкуренцията за пост на нападател в състава бе доста голяма, то във втората му част, се налагаше да се играе с халфове на тази позиция. А крокодилът бе на резервната скамейка. Видя се, че няма повече от една третина мач в краката си, и нямаше как нещата да се получат.

Дюкенс Назон – 22 изиграни мача (18 мача за първенство, 2 мача за купа на България, 2 за Лига на конференциите); 1744 изиграни минути (1448 минути за първенство, 125 за купа на България, 171 за Лига на конференциите); 7 гола за първенство; 2 асистенции за първенство; 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 4 изиграни мача в контролни срещи с 208 изиграни минути с 4 гола. Средна оценка – 7,23.

Националът на Хаити започна сезона със слухове, че всеки момент ще бъде продаден. Това не се случи, напротив нападателят остана в тима и изигра много добър полусезон. Отново стана топреализатор през него, след малко колебливото начало показа познатата си игра. Истински хищник в наказателното поле, комбинативен, борещ се за всеки метър и отлично пресиращ. Започна и подготовката за пролетния полусезон, видя се, че бе в най-добра форма от всички нападатели и след това бе продаден... Няма как да се предположи какво би станало, ако бе останал, но поне щяхме да имаме двама централни нападатели в състава. В Кайзериспор Турция изигра 13 мача с 2 гола и 1 асистенция.

Майкъл Естрада – 19 изиграни мача (17 мача за първенство, 1 за купа на България, 1 за Лига на конференциите); 1089 изиграни минути (984 минути за първенство, 75 за купа на България, 30 за Лига на конференциите); 4 гола за първенство; 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 332 изиграни минути с 2 гола, 4 асистенции. Средна оценка – 4,85.

Еквадорецът не е случаен футболист, такива на Световни първенства не играят. Отлична физика, добра техника и силен удар. Това, в което така и не останахме убедени е, че му се играе в тима. За новия си отбор Кито Еквадор изигра 13 мача с 2 гола и 1 асистенция, не, не сме преписали грешно от Назон, точно колкото него. Не бихме избрали точно той да остане в тима, но дори и като бройка ни липсваха нападатели.

Фернандо Каранга – 11 изиграни мача за първенство; 968 изиграни минути за първенство; 5 гола за първенство; 5 жълти картона за първенство; 2 червени картона за първенство – антилидер по този показател; 1 изигран мач в контролни срещи с 59 изиграни минути. Средна оценка – 6,08.

Никола Кирилов © всички права запазени Бразилецът се върна в състава на крилете на любовта на феновете. Естествено, че след 6 години и няколко тежки контузии, нормално очаквахме по-малко. Точно обратното, сякаш с машина на времето нападателят показа, че се намира в прекрасна физическа форма. Бори се и пресира повече от всеки нападател, за 11 мача вкара 5 гола. Проблемите му бяха по-скоро в прекомерната агресия на терена, която доведе до 2 червени и 5 жълти картона, което доведе до отсъствието му в най-важните двубои. А имайки предвид, че в БФС само чакат сгодни случаи, наказанията му просто заваляха. Друг е въпросът, че не можем да търсим вина в него, за това, че бе единственият ни нападател, но пък голяма част от картоните, можеше и да си спести.

Жирайр Шагоян – 10 изиграни мача (8 мача за първенство, 2 за Лига на конференциите); 463 изиграни минути (420 минути за първенство, 43 за Лига на конференциите); 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона (1 картон за първенство, 1 за Лига на конференциите); 6 изиграни мача в контролни срещи с 346 изиграни минути с 1 гол, 1 асистенция. Средна оценка – 3,92.

Арменецът не се чувстваше удобно в схемата ни без крила при Ел Маестро, но въпреки това в нито един момент не загатна, че трябва да получава повече минути и логично наемът му беше прекратен и той се завърна в Арарат Армения. Там се представи доста по-добре записвайки 14 мача с 4 гола.

Илиан Антонов – 4 изиграни мача (3 мача за първенство; 1 за купа на България); 41 изиграни минути (30 минути за първенство, 11 за купа на България); 1 жълт картон за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 256 изиграни минути с 1 гол, 2 асистенции. Средна оценка – 6,75.

Младокът от Берковица също е в радара на феновете отдавна. В този сезон игра малко в първия състав, но всеки път, когато бе на терена се влагаше видимо на 100%. Бе един от най-важните играчи в дубъла на ЦСКА, а липсата му в края на сезона, защото бе в първия тим се усети веднага. Иначе записа 24 мача с 2092 изиграни минути с 3 гола и 6 асистенции, 3 жълти картона. В самия край на сезона имаше и здравословен проблем, който го извади от последните няколко кръга, желаем му бързо възстановяване и сме сигурни, че през следващия сезон ще го видим повече в първия тим.

Марк-Емилио Папазов – 3 изиграни мача за първенство; 101 изиграни минути в първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 399 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 5,60.

Никола Кирилов © всички права запазени Започна сезонът в първия състав, тогава, когато отборът се намираше в тежка ситуация. Затова игра много повече във втория състав, като се превърна в лидер на този тим. Изигра 13 мача с 1177 изиграни минути с 10 гола, 1 асистенция. Въпреки отличното му представяне бе даден под наем на Хебър Пазарджик, където изигра 10 мача с 530 изиграни минути с 3 гола. Сигурни сме, че в ситуацията без нападатели, щеше да свърши отлична работа в тима ни и се надяваме да го видим в първия тим през новия сезон.

Браян Морено – 3 изиграни мача за първенство; 47 изиграни минути за първенство; 1 изигран мач в контролна среща с 61 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 4,23.

Нападателят от Колумбия игра изключително малко заради контузия, бе жертва на многото футболисти извън Европейския съюз, а най-вече както се разбра на несериозно отношение към тренировъчния процес. Закономерно се разделихме с него и той подписа с Нефтчи Баку Азербайджан. Там игра доста повече – 15 мача с 923 изиграни минути и 4 гола.

Симеон Александров – 4 изиграни мача със 134 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 4,56.

След като се завърна от наема през миналия сезон, започна подготовката в първия ни състав и записа няколко минути в контроли. След това бе изпратен под наем в Пирин Благоевград, отбор, който имаше голяма нужда от играчи, имайки предвид финасовата си ситуация. Въпреки това Симеон не успя да се наложи изигравайки 14 мача с 639 изиграни минути, но започвайки като титуляр едва в два мача. Завърна се в ЦСКА, след което бе даден под наем на Септември София, където записа едва 6 мача с 361 изиграни минути с 2 гола и 1 асистенция. Ще трябва да се постарае доста повече.

Павел Жабов – 3 изиграни мача с 99 изиграни минути с 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 4,78.

Младият нападател започна сезона в първия тим и изигра минути в контролните срещи, след което бе изпратен да трупа опит в Литекс Ловеч. За ловчанлии игра в 17 мача, записа 544 минути и получи 2 жълти картона. След това се завърна в ЦСКА, откъдето замина под наем в Черноморец Бургас. Записа 11 мача с 581 изиграни минути с 2 гола. Очакваме повече и от него.

Бисмарк Чарлз – 1 влизане в групата за контролна среща. Средна оценка – 2,91.

Спомняте ли си, че последния ни трофей бе спечелен с негов гол? Завърна се от контузия, след което се контузи отново. Изглежда почти като класически анимационен филм, в който един от героите, е принуден да изтърпи какви ли не физически препятствия епизод след епизод. Бе даден под наем в Пирин Благоевград, но и там не записа нито минута, защото бе контузен. След това бе даден под наем на Железничар Сараево Босна и Херциговина, където също не записа минута и се върна, за да бъде освободен и от ЦСКА. Въздишка на облекчение...

 

ТРЕНЬОРИТЕ:

Саша Илич – старши треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 4,77.

В този коментар ще се опитаме целенасочено да разделим работата му от предходния сезон с тази от началото на есенния полусезон. Нямаме представа коя гума точно спукахме на подготовката ни в Австрия, или пък разочарованието от загубената титла бе толкова голяма, но от доста време не сме виждали толкова неорганизиран ЦСКА, от този в първите ни три мача. Върхът на безсилието беше загубената среща с Шепши Румъния, отбор, който игра с три пъти повече желание и напипа всичките проблеми в играта ни. Логично се стигна до смяната на кормилото на армейците. Факт е, че още в подготовката ни си личеше липсата на желание и игра, но тогава някак го отдавахме на тежки крака. Не знаем дали Саша е пробвал да излезе от тази ситуация, но не видяхме такава реакция от тима. Застана начело на Атромитос Гърция, за да си тръгне и оттам преди края на сезона и успя да спаси от изпадане Пари Нижний Новгород Русия. Все пак три отбора за един сезон говорят за отлично реноме, добър агент и не чак толкова свършена работа.

Величко Капланович – помощник треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 4,54.

Не бихме могли да използваме други думи за работата му, в сила е абсолютно всичко написано по-горе. Отново без да обсъждаме работата през миналия сезон, през този полусезон позволиха отборът да се срине и да покаже бедна и немотивирана игра. В минус е и това, че така и не бе направена проба да се пробва друга схема на игра, която да изненада противниците. Последва Саша Илич в Атромитос Гърция, където както писахме се представиха средно и след това спасиха Пари Нижний Новгород Русия.

Милорад Пекович – помощник треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 4,46.

Вторият помощник треньор на Саша Илич получава сходна оценка и абсолютно същите думи от екипа ни. С тази разлика, че не последва Саша в Гърция, а стана старши треньор на Дечич Тузи Черна Гора като постигна голям успех ставайки шампион на Черна гора за сезон 2023/24, което вече говори за добре свършена работа.

Дарко Обрадович – кондиционен треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 4,46.

Вече споменахме в постовете по-горе, че впечатленията ни за тежки крака, тромавост и липса на сили за 90 минути от подготовката в Австрия се пренесоха и в първите ни няколко мача. Няма как да сме доволни от начина, по който тимът ни започна шампионата. На мнение сме, че нещо в Австрия и във физически план бе объркано, за да изглеждаме по този начин срещу румънците. И той последва Саша в Атромитос Гърция и Пари Нижний Новгород Русия.

Слободан Милинкович – анализатор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 4,38.

Разбира се, че работата на един анилизатор е до голяма степен скрита, но когато Шепши ни изненада във всяка линия на терена, не можем да кажем, че работата му е свършена добре. В другите пунктове мнението е същото, каквото и за другата част от екипа на Саша Илич в рамките на есенния полусезон.

Стоян Колев – треньор на вратарите в 43 официални мача (36 мача за първенство, 5 за купа на България, 2 за Лига на конференциите) и 12 контролни срещи. Средна оценка – 6,46.

Това е единственият треньор, който започна и завърши сезона. Дори и само това да беше, щеше да е някакъв атестат в повече, но нека да кажем, че формата на вратарите ни, и най-вече Бусато бе ясно отчетлив плюс на фона на генералния вид на състава. Под негово ръководство, бразилецът израстна и стана най-добрият вратар в лигата, а това се дължи на прогрес както в добрите му, така и в лошите аспекти на играта. През по-голямата част от сезона и вторият ни вратар Евтимов показа стабилност, не така стояха нещата в последните два мача за сезона.


Нестор Ел Маестро – старши треньор в 31 официални мача (27 мача за първенство, 3 за купа на България, 1 за Лига на конференциите) и 8 контролни срещи. Средна оценка – 4,15.

Никола Кирилов © всички права запазени От самото начало бе приет на нож от феновете на ЦСКА. Пое тима в изключително тежка ситуация и претърпяхме 2 тежки загуби и няколко равенства още в самото начало. След това успя да стабилизира отбора, направи няколко добри мача и един изключителен срещу Локомотив Пловдив. В тактически план премина в защита с двама вместо трима централни, а също така поради липсата на крила, заигра с ромб в средата и двама централни нападатели. Това се оказа отличен ход в края на есенния полусезон, но след подготовката за пролетта, отборът се сгромоляса. И ако и преди това виждахме липса на план Б в някои мачове, безсилието през пролетта доведе до логичното му, според нас и закъсняло уволнение. Безспорно бе ограничен в избора си от тоталната липса на играчи на някои позиции – нападател, крила, дефанзивен халф и ляв бек, но поведението на играчите, а и неговото от време на време, не отговаряха на важността на червената фланелка.

Никон Ел Маестро – помощник треньор в 31 официални мача (27 мача за първенство, 3 за купа на България, 1 за Лига на конференциите) и 8 контролни срещи. Средна оценка – 4,15.

До голяма степен в сянката на своя брат, видяхме по-малко от него дори в сравнение с предишния му престой. Няма как да кажем, нещо различно от това за Нестор, за съжаление и двамата не успяха да се нагодят към българската реалонст и в двата си престоя.

Александър Гицов – треньор в 31 официални мача (27 мача за първенство, 3 за купа на България, 1 за Лига на конференциите) и 8 контролни срещи. Средна оценка – 4,85.

Българинът в треньорския щаб на Ел Маестро се стараеше да поеме функциите на говорител и да се опита да смекчи до голяма степен враждебността на феновете към старшия треньор. Честно казано с поведението си показа доста, сигурни сме, че в друг момент можеше да даде повече на тима.

Боян Стаматович – кондиционен треньор в 31 официални мача (27 мача за първенство, 3 за купа на България, 1 за Лига на конференциите) и 8 контролни срещи. Средна оценка – 4,85.

В кондиционен план не стояхме зле през есенния полусезон, но отново не така стояха нещата през пролетта. Остана впечатлението, че вместо да надградим в този аспект, след проведената подготовка даже понижихме представянето си. Позволяваме си да отбележим и един друг интересен факт – след двете паузи за националните отбори, вместо да вдигнем нивото на физическа издръжливост и да подобрим резултатите, се случи точно обратното.


Стамен Белчев – старши треньор в 9 официални мача (8 мача за първенство, 1 за купа на България). Средна оценка – 3,92.

Никола Кирилов © всички права запазени Продължи работата си от предишния сезон и започна сезона във втория тим, където постигна страхотни резултати записвайки 20 победи, 3 равенства и 4 загуби в официалните мачове, а също така води и 10 контролни срещи. Встрани от чистите резултати, отборът заигра изключително приятен футбол и футболисти като Георги Чорбаджийски, Илиан Антонов, Марк-Емилио Папазов и Юлиан Илиев показаха завидно развитие. В този план работата на екипа му се отрази и в спечелването на купата на БФС при 18 годишните, които по този начин ще играят в Младежката шампионска лига. В изключително тежък момент за ЦСКА прие с мъжество да стане старши треньор, като беше наясно в самото начало, че ще бъде ограничен в състава, както и, че има много малко време на разположение да промени хода на събитията. За съжаление не успя да направи много, резултатите бяха катастрофални, а и в нито един момент не успя да вдигне футболистите за подвиг. Изключение бе мачът с Левски София, където с лекота излязохме победители. Върна се веднага към любимата си схема на игра, но липсата на крила и централен нападател бяха огромна ахилесова пета. Даде шанс и на млади футболисти да запишат първи или малко повече минути. За съжаление толкова... и след това последва раздяла, жалко вършеше страхотна работа във втория тим.

Анатоли Нанков – помощник треньор в 9 официални мача (8 мача за първенство, 1 за купа на България). Средна оценка – 4,46.

Никола Кирилов © всички права запазени Дойде на пожар в ЦСКА, както винаги е правил, загърбвайки риска и здравия разум. През цялото време бе до Стамен в минутите, когато имаше нужда от съвет или помощ. За нещастие тези минути бяха почти непрекъснати. Сигурни сме, че ще иска да забрави точно този престой в ЦСКА. Искаше ни се да се опита да предаде малко от онзи важен армейски дух на играчите.

Кирил Динчев – кондиционен треньор в 9 официални мача (8 мача за първенство, 1 за купа на България). Средна оценка – 4,46.

И при него започваме с отличната оценка в работата му във втория тим - 20 победи, 3 равенства и 4 загуби в официалните мачове, а също така и 10 контролни срещи. Отлична физическа форма за младоците в тежките мачове в Югозападната трета лига, в нито един мач не бяха надбягани. Излишно е да си мислим, че за краткото време, в което бе отговорен за кондицията, можеше да постигне някакви невероятни физически резултати. Времето бе малко, футболистите изморени и обезверени.

Христиан Христов – анализатор в 9 официални мача (8 мача за първенство, 1 за купа на България). Средна оценка – 4,23.

Отлична работа във втория тим - 20 победи, 3 равенства и 4 загуби в официалните мачове, а също така и 10 контролни срещи. След това по подобен и на другите преди него начин, очаквахме много повече, някаква голяма промяна. Стамен на няколко пъти каза, че не сме били изненадани как ще играят противниците, значи е свършил своята работа с анализа добре, лошото е, че това не се оказа достатъчно за важни мачове като този на полуфинала и баража.

Никола Кирилов © всички права запазени

 

Галерия

Изображенията на тази страница са със запазени авторски права