По традиция ви представяме кратък статистически поглед върху изтеклия сезон на ЦСКА. Както винаги ще споделим с няколко думи и представянето на футболисти и треньори, от тази година ще добавим и средна оценка на базата на вота на екипа работещ в сайта ни (оценка от 1-10, в който 0 е нямам наблюдения). Сезон разделен на две половини – след сравнително силен есенен полусезон (не сме забравили слабото и турболентно начало, но въпреки него), в който се представихме достойно в първенство и новата Лига на конференциите (няколко красиви успеха за историята преди групите). След това дойде пролет, която донесе малко цвят в сърцата на всеки фен на червените. Отново сезон с много ротация на треньорския пост, част от ръководството, за капак сцени между футболисти и фенове след загубения финал за купата на България. Няма как да запомним задълго този сезон, дано всички, които ще участват в новия са извлекли своите важни поуки. Все пак нещото, което всеки един от нас заклетите в червено ще иска да запомни са първите стъпки в посока на нов стадион, а той би могъл да ни върне там, където ни е мястото.
В първенството на България изиграхме 31 мача, в които спечелихме скромните 16 пъти, добавихме 10 равенства и 5 загуби с голова разлика 42:31. Това, което ще запомним е все в есения полусезон – победа след обрат над Левски София и мъжка победа над Лудогорец Разград.
Първа професионална лига 2021/22
Първа професионална лига 2021/22 - първа шестица
Промъкнахме се на финал за купата на България след драма във втория мач срещу Славия София, за да загубим от Левски София на финала. 4 победи и 2 загуби в турнира и голова разлика – 9:3.
Тежка загуба за суперкупата на България – 1 загуба и голова разлика 0:4.
Знаменателни мачове (срещу Осиек Хърватия и Виктория Пилзен Чехия у дома) в квалификационните кръгове и плейофите, треперене в Латвия (също запазена марка, вече), пропуснати шансове в групата (отново по традиция срещу Заря Луганск Украйна) за Лига на конференциите – 12 изиграни мача с 2 победи, 4 равенства и 6 загуби и голова разлика – 11:18.
Лига на конференциите 2021/22 - група „C“
По този начин в официалната статистика записахме 50 изиграни мача с 22 победи, 14 равенства и 14 загуби и голова разлика 62:56, скромни числа за червената история.
Към това добавихме 17 контролни срещи - 11 победи, 2 равенства и 4 загуби при голова разлика 42:18, или по този начин общо изиграхме 67 мача с 33 победи, 16 равенства и 18 загуби при голова разлика 104:74.
ВРАТАРИТЕ:
Густаво Бусато – 38 изиграни мача (23 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 12 мача за Лига на конференциите); 3776 изиграни минути (2256 минути за първенство, 195 минути за купата на България, 97 минути за суперкупата на България, 1228 минути за Лига на конференциите); 13 чисти мрежи (9 за първенство, 1 за купата на България, 3 за Лига на конференциите); 3 жълти картона (1 за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 11 изиграни мача в контролни срещи със 723 изиграни минути. Средна оценка – 7.09
Трябва да признаем, че вратарският пост не бе проблемът ни през този сезон. Бусато отново беше първи избор през по-голямата част от сезона, но като че ли в последната част от него, седна и на пейката. Подобри играта с крака до голяма степен, с блестящи спасявания в доста мачове, отличен и при игра един на един. Несигурност при центриранията от статични положения, особено след като Матей се контузи. Прехвърли кота 100 мача за ЦСКА през този сезон – адмирации. Тепърва ще става ясно дали ще остане през новия сезон, поради изтичане на договора му, каквото и да стане – сигурен избор.
Димитър Евтимов – 12 изиграни мача (8 мача за първенство, 4 мача за купата на България); 8 чисти мрежи (5 за първенство и 3 за купата на България); 1 жълт картон (за първенство); 12 изиграни мача в контролни срещи с 835 изиграни минути. Средна оценка – 7.09
Започна сезона от пейката, но в края му се наложи като първи избор, показвайки солидна игра, сигурност и много морално-волеви качества. Странно защо не бе под рамката на вратата във финалния мач за купата на България... Отличен рефлекс, добра комуникация, добра игра с крака, трябва да поработи върху излизанията при центрирания и шутирането му с крак от вратата. И той очаква своята съдба, убедени сме, че трябва да остане на Армията.
Алекс Божев – 4 влизания в групите за Лига на конференциите, 1 влизане в групата за суперкупата на България; 4 изиграни мача в контролни срещи със 76 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Втори сезон, в който младият талант гравитира около първия тим. Не успя да запише официален дебют, но това не е проблем имайки предвид крехката му възраст. Отлични физически данни, ще има възможност да продължи да гради и да се развива. Записа и три мача като титуляр на вратата на националния отбор на България до 17 години на европейското първенство. Наблюдаваме с интерес.
ЗАЩИТНИЦИТЕ:
Иван Турицов – 42 изиграни мача (26 мача за първенство, 4 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 11 мача за Лига на конференциите); 3692 изиграни минути (2149 минути за първенство, 391 минути за купата на България, 46 минути за суперкупата на България, 1106 минути за Лига на конференциите); 1 гол от дузпа (1 гол за купата на България); 3 асистенции (1 асистенция за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 15 жълти картона (9 картона за първенство, 2 за купата на България, 4 за Лига на коференциите); 12 изиграни мача в контролни срещи с 2 гола от дузпи и 1 червен картон. Средна оценка – 7.45
Спокойно може да е кандидат за най-голямото израстване в състава на армейците. Все повече се превръща в лидер на терена и извън него, като това идва след голяма доза себераздаване и вдигане на качеството. Модерен десен бек, който оперира по цялата дължина на фланга, изключително сърцат и борбен, смел и упорит. Всичко това бе забелязано и от националния селекционер, който също започна да го налага в състава. За отбелязване в позитивен план е и асистенциите му за тима, както и отличното изпълнение на дузпи (дебютен гол за него именно от дузпа), това на фона на проблемите, които имаме там. В негативен план само високия брой жълти картони, които трябва да бъдат намалени, но не се съмняваме, че с повечето опит, това ще дойде натурално. Заговори се за засилен интерес към него от чужбина, надяваме се да остане достатъчно дълго в тима, пример за всички играчи от академията ни. На 22 години прехвърли 100 мача за армейците!
Брадли Мазику – 41 изиграни мача (22 мача за първенство, 6 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 12 мача за Лига на конференциите); 3997 изиграни минути (2130 минути за първенство, 542 минути за купата на България, 97 минути за суперкупата на България, 1228 минути за Лига на конференциите); 3 гола (2 гола за първенство, 1 гол за Лига на конференциите); 1 гол от дузпа след продължения (за купата на България); 5 асистенции (4 асистенции за първенство, 1 за Лига на конференциите); 8 жълти картона (6 картона за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 2 червени картона (1 картон за първенство, 1 за Лига на конференциите); 9 изиграни мача в контролни срещи с 506 изиграни минути и 1 жълт картон. Средна оценка – 6.09
Друг модерен бек, само че отляво. Определено не направи най-силния си сезон в тима. Може би това, че беше вече договорил (без това да е потвърдено официално) своето преминаване в друг отбор след изтичане на договора му, даде отражение на формата му, а може би просто се пазеше малко повече от преди. Това не означава, че представянето му е негативно, не, просто бяхме свикнали да получаваме повече от него в предишните сезони. Прехвърли 100 мача за армейците, за което получава благодарност и поздравления, ще ни липсват силните му рейдове и добра техника и бързина.
Юрген Матей – 38 изиграни мача (22 мача за първенство, 3 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 12 мача за Лига на конференциите); 3622 изиграни минути (2070 минути за първенство, 227 минути за купата на България, 97 минути за суперкупата на България, 1228 минути за Лига на конференциите); 5 гола (4 гола за първенство, 1 за Лига на конференциите); 2 асистенции (2 за първенство); 10 жълти картона (7 картона за първенство, 3 картона за Лига на конференциите); 13 изиграни мача в контролни срещи с 885 изиграни минути, 2 гола, 1 асистенция, 2 жълти картона. Средна оценка – 8.27
Както може да се види от статистиката му, може би най-стабилният играч на червените. Неговото отсъствие след тежка контузия съвпадна и с изключително слабия последен период през пролетния полусезон. Истински капитан на тима, отлично играе с глава както в защита, така и в нападение (пример 5 вкарани гола от централен защитник), добре позиционира, заформи добър тандем с другата нидерландска кула, но контузиите и на двамата не позволиха това партньорство да бъде основа за израстване на тима. Интересно е да се отбележи, че и Кох, и Лам играят много по-сигурно в негово присъствие, отколкото без него. Отличен диагонален пас при изнасяне на топката, което при отсъствието на разиграващи халфове, често пъти бе добро оръжие. Надяваме се на скорошно завръщане в игра и отново същата форма.
Томас Лам – 34 изиграни мача (22 мача за първенство, 5 мача за купата на България, 7 мача за Лига на конференциите); 2827 изиграни минути (1829 минути за първенство, 345 минути за купата на България, 653 минути за Лига на конференциите); 1 гол от дузпа след продължения (за купата на България); 2 асистенции (1 асистенция за първенство, 1 за купата на България); 8 жълти картона (4 картона за първенство, 1 за купата на България, 3 за Лига на конференциите); 7 изиграни мача в контролни срещи с 427 изиграни минути. Средна оценка – 4.45
Финландецът, национал на страната си, дойде със солидна визитка и възможността да играе като централен защитник и дефанзивен халф. През есента игра по-скоро позитивно, видя се, че може и да запушва дефанзивните дупки в халфовата линия, бе на прилично ниво в защита. Представянето му особено във втората част на сезона бе под това ниво, а несигурността му в защита доведе до сериозни проблеми и бе наказана в най-важните мачове. Надяваме се, че тази негативна тенденция е плод на нервния край на сезона, а не истинска спортна форма.
Тибо Вион – 27 изиграни мача (19 мача за първенство, 4 мача за купата на България, 4 мача за Лига на конференциите); 1730 изиграни минути (1267 минути за първенство, 224 минути за купата на България, 239 минути за Лига на конференциите); 5 жълти картона (3 картона за първенство, 1 картон за купата на България, 1 картон за Лига на конференциите); 1 червен картон (1 картон за Лига на конференциите); 9 изиграни мача в контролни срещи с 484 изиграни минути и 1 червен картон. Средна оценка – 6.09
За французина винаги пишем три неща – изключително борбен и самопожертвователен, чуплив и запълващ дупките в състава ни, поради възможността да играе на няколко поста – десен бек, ляв бек, дефанзивен полузащитник, а дори и атакуващ полузащитник. В позитивен план е добрата му техника, голямо сърце и бързи крака, а в негативен това, че понякога прегаря в желанието си и това пречи на играта му и вади картони. Със сигурност ще иска да забрави сезон, в който отново бе преследван от контузии, надяваме се всичко лошо да е зад гърба му.
Мено Кох – 17 изиграни мача (13 мача за първенство, 4 мача за купата на България); 1640 изиграни минути (1211 минути за първенство, 429 минути за купата на България); 1 гол (1 за първенство); 4 жълти картона (3 картона за първенство, 1 картон за купата на България); 1 червен картон (1 картон за първенство); 9 изиграни мача в контролни срещи с 584 изиграни минути. Средна оценка – 6.64
Постна статистика за човек, който трябваше да е солиден стълб в защитата ни, заедно с другия капитан Матей. Жертва на подготовката през лятото, завърна се в игра и веднага заформи добрата двойка, за която говорихме, след което за нещастие се контузи и Матей. В негово отсъствие се виждаше огромното му желание, но проблемите в защита бяха очевидни. Иска ни се да видим сезон, в който и двете кули са в отлично кондиционно състояние... Силна игра с глава в защита и нападение, силно физическо присъствие, характер са положителните му характеристики.
Карол Метс – 14 изиграни мача (12 мача за първенство, 2 мача за купата на България); 891 изиграни минути (779 минути за първенство, 112 минути за купата на България); 3 жълти картона (3 за първенство). Средна оценка – 6.82
Типично по северняшки при него няма фанфари. Дойде без много очаквания, захапа шанса си при контузията на Кох, игра без резерви, както в центъра, така и вляво на защитата, справи се без фойерверки, но и без грешки. Черноработник, който остави отлични впечатления, а след като беше продаден стана шампион на Швейцария, за да затвърди всичко казано. Чухме много съжаления във феновете, че не остана при нас и пролетта.
Пламен Гълъбов – 14 изиграни мача (7 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 5 мача за Лига на конференциите); 704 изиграни минути (248 минути за първенство, 93 минути за купата на България, 97 минути за суперкупата на България, 266 минути за Лига на конференциите); 1 жълт картон (за суперкупата на България); 8 изиграни мача в контролни срещи с 586 изиграни минути. Средна оценка – 5.82
Играч, който имаше функциите да запушва дупките в центъра и вдясно на защитата. И той се спрявяше винаги добре главно на базата на огромното си сърце, което оставяше на терена. Без излишни думи и жестове влизаше и правеше играта на нападателите срещу него малко или много по-трудна. След няколко сезона бе продаден в Израел, където също оставя добри впечатления.
Асен Дончев – 12 изиграни мача (9 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 мач за Лига на конференциите); 612 изиграни минути (494 минути за първенство, 99 минути за купата на България, 19 минути за Лига на конференциите); 1 гол от дузпа след продължения (за купата на България); 1 жълт картон (за първенство); 13 изиграни мача в контролни срещи с 660 изиграни минути, 1 гол и 1 асистенция. Средна оценка – 6.73
Младокът е използван главно като десен бек и в повечето случаи влезе от пейката. Все пак е истински първи боеви сезон. В началото бе по-скоро с огромното желание да не направи фрапантна грешка, но в течение на сезона започна да показва, че би могъл да се включва напред по крилото, позиция, която не му е чужда. Показа характер и отдаденост след като се нагърби с дузпа на полуфинала за купата, която вкара.
Валентин Антов – 8 изиграни мача (1 мач за първенство, 1 мач за суперкупата на България, 6 мача за Лига на конференциите); 712 изиграни минути (99 минути за първенство, 51 минути за суперкупата на България, 562 минути за Лига на конференциите); 1 жълт картон (1 картон за първенство); 3 изиграни мача в контролни срещи с 95 минути. Средна оценка – 6.80
Завърна се от наем в Болоня, за да започне сезона в познатия си ритъм и стил и както винаги свърши работата си. Сигурен и борбен, с Матей бяха добра двойка. След това отново замина в Италия под наем, този път в амбициозния Монца, който спечели промоция в най-горната дивизия, само че игра малко, много малко. За сметка на това се включи много добре в националия отбор на България, а помогна и на този до 21 години. Все още с неясно бъдеще, има и голям шанс да го видим и при нас, може би пак за кратко.
Християн Петров – 5 изиграни мача (за първенство); 324 изиграни минути (за първенство); 7 изиграни мача в контролни срещи с 328 изиграни минути. Средна оценка – 5.30
Още през миналия сезон влезе да тренира с първия състав, но през този дебютира и записа първи минути в шампионата. Опция както в сърцето на защитата, така и отляво, където в интерес на истината показа добри неща, имайки предвид огромното напрежение, което съпътства особено защитниците на крехка възраст. Между подготовката и първите мачове през есента и завръщането през пролетта беше под наем в Литекс Ловеч, където също остави отлични впечатления. Надяваме се, че и през новия сезон ще бъде в тима, съществува и опция да трупа повече опит под наем.
Росен Божинов – 2 изиграни мача (за първенство); 74 изиграни минути (за първенство); 3 изиграни мача в контролни срещи със 134 изиграни минути. Средна оценка – 4.75
Още един талант, който записа официален дебют през този сезон, но и двата мача, в които беше хвърлен, ще трябва да забрави по-бързо. Отлична физика за поста, добро позициониране, ще трябва да натрупа опит, за да продължи да гради запомняща се кариера. И тук има същите две опции, да остане и трупа опит в първия тим или да играе повечко, но под наем.
Митко Митков – 2 влизания в групите за Лига на конференциите; 3 изиграни мача в контролни срещи със 126 минути. Средна оценка – 4.75
Започна сезона при армейците, игра малко минути в контролите, влезе в групата за два мача в Европа и бе даден под наем на Литекс Ловеч. Там записа доста минути и голове, беше използван главно по крилата, за разлика от престоя при армейците, където е използван главно като бек. Надяваме се най-накрая да изкара един сезон с повече шансове в първия тим.
Калоян Пехливанов – 1 влизане в групата за първенство; 9 изиграни мача в контролни срещи с 469 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Още един пълен с потенциал млад централен защитник. Не успя да запише официален дебют, но остави много добри впечатления в контролните срещи. Отлична физика и добро заставане, ще се повторим, но му е необходим повече опит, който може да се натрупа както в тима, така и някъде под наем.
Росен Маринов – 1 влизане в групата за първенство; 3 изиграни мача в контролни срещи със 178 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Още един млад талант на същата позиция. Същите думи и за него, талант, който трябва да се развива, видяхме го само в контролите. Успя да запише 3 мача на европейското първенство до 17 години, което е гаранция за думите ни. Наем или израстване в тима.
Любомир Цветанов – 1 изигран мач в контролна среща с 90 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Бек, който умее да играе и като крило, появи се в една контрола, ще има шанса тепърва да се доказва.
Виктор Атанасов – 1 изигран мач в контролна среща с 90 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Повтаряме се – бек или крило, участие в една контрола, участие в националния отбор до 17 години, ще има шанса да се доказва, надяваме се да го сграбчи.
Цветомир Йорданов – 1 изигран мач в контролна среща с 47 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
По абсолютно същия начин, бек с много талант, който ще играе във втория тим, под наем и ще гравитира около първия тим.
Енес Махмутович – подписан договор. Средна оценка – не можем да оценим
Абсолютна загадка, бе привлечен, по правилото за играчите в украинското първенство, но не успя да запише и минута, заради проблемите с прехвърляне на дългове към тима. Ще следим ситуацията му, ще трябва и да го видим в игра.
ПОЛУЗАЩИТНИЦИТЕ:
Жеферсон Телес – 43 изиграни мача (26 мача за първенство, 5 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 11 мача за Лига на конференциите); 3583 изиграни минути (2048 минути за първенство, 450 минути за купата на България, 97 минути за суперкупата на България, 988 минути за Лига на конференциите); 1 гол от дузпа след продължения (за Лига на конференциите); 5 асистенции (3 асистенции за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 14 жълти картона (11 картона за първенство, 1 за купата на България, 2 за Лига на конференциите); 1 червен картон (за първенство); 13 изиграни мача в контролни срещи с 962 изиграни минути. Средна оценка – 5.64
Бразилецът беше първи избор в дефанзивната част на халфовата линия на армейците. Много борба, доста отнети топки, подаване на сигурно и на къса дистанция. Има проблем с лесно изкарани картони, голяма част от тези, записани по-горе, са плод на реплики към съдията. Дава сигурност и увереност на всеки треньор, може би много по-полезен щеше да бъде в схема с двама офанзивни халфа пред него, но това не успяхме да видим в този сезон. И той прехвърли с доста 100 мача за тима през този сезон – адмирации. Заговори се за интерес от Бразилия и нищо чудно да е изиграл последни мачове за тима.
Греъм Кери – 39 изиграни мача (23 мача за първенство, 5 мача за купата на България, 11 мача за Лига на конференциите); 3123 изиграни минути (1638 минути за първенство, 399 минути за купата на България, 1086 минути за Лига на конференциите); 5 гола (1 гол за първенство, 4 гола за Лига на конференциите); 2 гола от дузпа след продължения (1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 11 асистенции (10 асистенции за първенство, 1 за купата на България); 8 жълти картона (6 картона за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 1 червен картон (за първенство); 13 изиграни мача в контролни срещи със 745 изиграни минути, 3 гола и 2 асистенции. Средна оценка – 7.18
Ирландецът започна на пейката, след това се превърна в основна фигура в схемата на Стойчо Младенов, играейки по цялата широчина зад нападателя, вкарваше и подаваше за голове. След това разбрахме за тежката битка, която води жена му и това се отрази на формата му. През пролетта поради тази причина, а може би и в унисон с останалата част от тима, бе много по-предвидим, за кой ли път се уверихме, че неговото място не е на крилото. При все това е асистент номер едно на тима, вкара и голове, винаги се бореше и гореше до последно. Записа над 100 мача за тима през сезона – аплодисменти. Заради ситуацията му се раздели с тима, желаем много здраве на семейството му и успехи.
Карло Мухар – 36 изиграни мача (25 мача за първенство, 6 мача за купата на България, 5 мача за Лига на конференциите); 2914 изиграни минути (2055 минути за първенство, 442 минути за купата на България, 417 минути за Лига на конференциите); 2 гола (за първенство); 1 гол от дузпа след продължения (за купата на България); 7 жълти картона (6 картона за първенство, 1 за купата на България); 2 червени картона (за първенство); 10 изиграни мача в контролни срещи с 644 изиграни минути, 3 гола и 2 асистенции. Средна оценка – 4.45
Хърватинът дойде под наем в края на трансферния прозорец и веднага се включи в състава. Генералното впечатление бе за научен футболист с много движение, но показа и срещи, в които бе тромав и изключен от играта. През пролетта отново видяхме двете му лица, но за разлика от есента, където преобладаваше положителното, то пролетта и при него се забеляза силен регрес. Обработваше бавно топката, стартираше тромаво, нямаше константност. На този фон няма как да бъде задвижена клаузата му за откупуване.
Амос Юга – 35 изиграни мача (21 мача за първенство, 5 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 8 мача за Лига на конференциите); 2596 изиграни минути (1435 минути за първенство, 455 минути за купата на България, 25 минути за суперкупата на България, 681 минути за Лига на конференциите); 3 гола (за първенство); 1 гол от дузпа след продължения (за купата на България); 3 асистенции (2 асистенции за първенство, 1 асистенция за Лига на конференциите); 14 жълти картона (7 картона за първенство, 3 картона за купата на България, 4 картона за Лига на конференциите); 8 изиграни мача в контролни срещи с 438 изиграни минути, 2 гола, 1 асистенция и 1 жълт картон. Средна оценка – 6.45
Започна сезона преследван от контузии и бе преследван от тях, през хода на цялото първенство. Не успя да покаже формата от миналия сезон, освен в епизоди на отделни мачове. Може би, причина за това бе, че не успя да влезе във върхова физическа форма, а основа на играта му е именно това. В интерес на истината, един от най-добрите си мачове изигра като централен защитник. Надяваме се на добра подготовка и липса на контузии, за да се завърне в ролята си на доминатор.
Федерико Варела – 22 изиграни мача (14 мача за първенство, 4 мача за купата на България, 1 мач за суперкупата на България, 3 мача за Лига на конференциите); 1089 изиграни минути (664 минути за първенство, 249 минути за купата на България, 72 минути за суперкупата на България, 104 минути за Лига на конференциите); 2 асистенции (1 за първенство, 1 за купата на България); 14 изиграни мача в контролни срещи с 923 изиграни минути, 5 гола, 1 асистенция и 1 жълт картон. Средна оценка – 4.73
Това, с което ще запомним аржентинеца, е очакването да влезе във форма и да окаже сериозен принос в играта на армейците. Уви, едва ли ще дочакаме такъв негов сезон. Контузии, възстановяване. Загатване за техника, но липса на физическа свежест, темпо и издръжливост. И това в сезон, в който имахме отчайваща нужда от креативност в халфовата линия и от полузащитници по принцип. Очаква се раздяла с атакуващия полузащитник.
Хамза Чатакович – 12 изиграни мача (6 мача за първенство, 1 мач за суперкупата на България, 5 мача за Лига на конференциите); 551 изиграни минути (319 минути за първенство, 46 минути за суперкупата на България, 186 минути за Лига на конференциите); 1 вкаран гол (1 гол за Лига на конференциите); 1 асистенция (1 асистенция за първенство); 2 жълти картона (1 картон за първенство, 1 картон за Лига на конференциите); 9 изиграни мача в контролни срещи с 597 изиграни минути и 1 гол. Средна оценка – 4.55
Дойде в тима с интересна визитка и показа прилична игра в контролите, но когато трябваше да се наложи в тима, не успя по никакъв начин да убеди, че може да го направи. Бяхме го позабравили, когато направи добър мач с гол срещу Рома, след което показа интересни неща до края на полусезона. Това обаче не гарантира оставането му, разтрогна и подписа в Босна. Там игра добре и остави впечатлението, че имайки предвид кризата в полузащитата на армейците, може би можеше да помогне в хода на пролетта.
Жуниор Нзила – 5 изиграни мача (4 мача за първенство, 1 мач за суперкупата на България); 127 изиграни минути (76 минути за първенство, 51 минути за суперкупата на България); 8 изиграни мача в контролни срещи с 258 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 1.89
Полузащитникът от Конго дойде под наем като на лотария и след като не изтеглихме печелившия билет се завърна в Швейцария. С отлична физика, но никаква техника и усет за играта, бе разкрит доста бързо и отдалечен от тима. Получи уникален шанс след назначаването на Пардю и бе върнат в тима, но няма необходимите качества да се наложи в тим от калибъра на ЦСКА.
Георги Чорбаджийски – 1 влизане в групата за Лига на конференциите; 6 изиграни мача в контролни срещи с 325 изиграни минути и 1 гол. Средна оценка – 2.67
Влезе веднъж в групата за мач срещу Рома, но не записа официален дебют, след което бе анонсирано, че ще бъде в групата за подготовка за пролетния полусезон след настояване на Стойчо Младенов. В контролите игра повече от прилично и след това изпадна от всички сметки за първия състав, въпреки кризата с халфове и то креативни такива. Можем само да гадаем защо, но се заговори, че проблем затова е изискванията му за подписване на професионален договор. Жалко, при всички случаи, в негово лице, можеше да видим полузащитник от школата, жалко и за него, можеше вече да гради своето име на терена.
Тиаго Родригес – 2 изиграни мача в контролни срещи със 180 минути и 1 асистенция. Средна оценка – 7.00
Португалецът изигра два мача в контролни срещи и след това бе продаден в Саудитска Арабия. Там се представи много добре и след това разтрогна, за да подпише в Русия. Игра по-малко, може би и ситуацията в тази страна не предразполага за това в момента. При всички положения неговата креативност и желание за игра липсваха много в този дълъг и незадоволителен сезон.
Мартин Сотиров – 1 изигран мач в контролна среща с 44 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Млад полузащитник от академията, игра твърде малко за какъвто и да е коментар, надяваме се скоро да го видим повече в игра – във втория тим, под наем, а така и в първия състав.
Юлиан Илиев – 1 изигран мач в контролна среща с 8 изиграни минути. Средна оценка – не можем да оценим
Още един талант в полузащитата, но и той с малко участие за коментар. Следим с интерес, дали във втория отбор, дали под наем, а защо не и първия тим.
НАПАДАТЕЛИТЕ:
Жорди Кайседо – 46 изиграни мача (28 мача за първенство, 6 мача за купата на България, 1 мач за суперкупа на България, 11 мача за Лига на конференциите); 4006 изиграни минути (2359 минути за първенство, 583 минути за купата на България, 56 минути за суперкупа на България, 1008 минути за Лига на конференциите); 22 гола (16 за първенство, 5 гола за купа на България, 1 гол за Лига на конференциите); 2 гола от дузпи след продължения (1 за купа на България, 1 за Лига на конференциите); 1 асистенция (за Лига на конференциите); 9 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за суперкупа на България, 5 за Лига на конференциите); 1 червен картон (1 за Лига на конференциите); 4 изиграни мача в контролни срещи с 3 гола и 1 жълт картон). Средна оценка – 8.09
Националът на Еквадор стана топ реализаторът ни за сезона. И при него обаче резултатите в двата полусезона бяха доста различни – 17 в есенния и 5 в пролетния. Разбира се, че за това вина има и много по-малкото достигнали до него топки, но все пак и в неговата форма се забеляза очевиден спад, както при целия отбор. Без спор един от най-добрите нападатели в цялата Първа лига, изключителна игра с глава, добро позициониране, приличен шут, добра игра с гръб към вратата, бързина, всички предпоставки след края на сезона да намере по-добра лига за развитие и от неговия трансфер да влязат доста чисти пари. Направи впечатление отстъплението му в пресиране на противниковите нападатели, нещо, което бяхме свикнали да виждаме в играта му. В заключение – истински хищник, ако напусне, ще трябва да се търси друг високоголов нападател.
Георги Йомов – 45 изиграни мача (26 мача за първенство, 6 мача за купа на България, 1 мач за суперкупа на България, 12 мача за Лига на конференциите); 3466 изиграни минути (2027 минути за първенство, 466 минути за купа на България, 34 минути за суперкупа на България, 939 минути за Лига на конференциите); 11 гола (8 гола за първенство, 1 гол за купа на България, 2 гола за Лига на конференциите); 6 асистенции (4 асистенции за първенство, 1 за купа на България, 1 за Лига на конференциите); 7 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за купа на България, 2 за суперкупа на България, 1 за Лига на конференциите); 1 червен картон (за суперкупа на България); 10 изиграни мача в контролни срещи с 569 изиграни минути с 2 гола и 1 асистенция. Средна оценка – 7.36
Крилото се утвърди като титуляр, след като започна като резерва в тима. Пробивен, бърз и борбен, вкара добро количество голове, а от негови подавания бяха сътворени много голове и още повече опасности. Утвърди се и в националния отбор на България, което е атестат за качествата му. На моменти прекалява с индивидуалната игра, а понякога влиза в разправии, които носят и жълти картони. От неговата свежест често се променя цялостния облик на червения отбор, а и има онзи важен силен характер, от който започват големите играчи. Научи и в дефанзивен план, като се вижда помощта му в преса и пазене на противник.
Яник-Сони Вилдсхут – 45 изиграни мача (29 мача за първенство, 4 за купа на България, 1 за суперкупа на България, 11 за Лига на конференциите); 2783 изиграни минути (1726 за първенство, 225 за купа на България, 58 за суперкупа на България; 774 за Лига на конференциите); 1 гол (за Лига на конференциите); 5 асистенции (2 асистенции за първенство, 3 за Лига на конференциите); 5 жълти картона (1 картон за първенство, 4 за Лига на конференциите); 1 червен картон (1 картон за Лига на конференциите); 12 изиграни мача в контролни срещи с 655 изиграни минути, 3 гола и 4 асистенции. Средна оценка – 3.55
Нидерландецът пристигна с очакванията да направи разликата в този сезон на фона на впечатляваща визитка. Реалността му в България се оказа по-страшна и от най-големия му кошмар. Имайки предвид, че изигра огромно количество мачове, при това при всички треньори начело, показа малко, а още по-малко реализира. Притежава достатъчно линейна бързина и успява да се освободи от доста бранители, след което започва драмата. Не успява да центрира добре в повечето случаи, а когато излезе сам в стрелкова позиция вкара веднъж и другото беше слабо или направо недодялано. Сигурни сме, че в един момент, очакванията към него натежаха, след това започна да влиза в психологически проблем и не успя да реализира потенциала си. За преса и помагане в защитен план също няма какво да кажем. Закономерно всички червени фенове искат раздяла с него.
Йоан Баи – 34 изиграни мача (23 мача за първенство, 3 мача за купата на България, 1 за суперкупа на България, 7 за Лига на конференциите); 1859 изиграни минути (1295 минути за първенство, 66 минути за купа на България, 97 минути за суперкупа на България, 401 минути за Лига на конференциите); 3 гола (3 за първенство); 6 асистенции (5 за първенство, 1 за Лига на конференциите); 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 11 изиграни мача в контролни срещи със 712 изиграни минути. Средна оценка – 4.27
Дойде от долните дивизии на Франция, показа прилична бързина и техника, но все още има да учи доста за футбола у нас. При все, че бе използван главно от пейката, направи и няколко добри мача, но и за него мистерия остава пресата и помощта в защита. Със сигурност обаче имаше много по-голяма конкретност в действията му, отколкото тази в играта на другите крила (изключваме Йомов). За нещастие не се превърна в положителната ни изненада в сезона.
Калоян Кръстев – 25 изиграни мача (18 мача за първенство, 2 мача за купа на България, 5 мача в Лига на конференциите); 631 изиграни минути (452 минути за първенство, 21 минути за купа на България, 158 за Лига на конференциите); 1 асистенция (за първенство); 5 изиграни минути в контролни срещи с 301 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 4,91
Игра много малко, почти винаги влизаше в ролята на резерва и трябваше да промени ситуацията на терена за броени минути. Не успя да вкара официален гол, което за нападател е болезнено, но пък за сметка на това с влизанията почти винаги раздвижваше играта, още повече с захожданията си по фланговете, което объркваше и разконцентрираше защитата на противника. Иска ни се да го видим в сезон, където и ще стартира повече мачове, въпреки, че усилено се говори за отдаване под наем.
Бисмарк Чарлз – 15 изиграни мача (11 мача за първенство, 1 за купа на България, 3 за Лига на конференциите); 387 изиграни минути (350 минути за първенство, 8 за купа на България, 29 за Лига на конференциите); 3 жълти картона (за първенство); 11 изиграни мача в контролни срещи с 684 изиграни минути с 6 гола и 2 жълти картона. Средна оценка – 4,64
Контузии, лечение, малко минути и отново в същия цикъл. Така и не успя да влезе във форма дори и за един пълен мач, логично е на фона на тези мъки да не покаже нищо на терена. Дано скоро се възстанови напълно и покаже, че има място в състава.
Ахмед Ахмедов – 14 изиграни мача (6 мача за първенство, 2 мача за купа на България, 6 мача за Лига на конференциите); 508 изиграни минути (285 минути за първенство, 98 за купа на България, 125 за Лига на конференциите); 1 гол (за купа на България); 1 асистенция (за купа на България); 1 жълт картон (за първенство); 7 изиграни мача в контролни срещи с 322 изиграни минути с 3 гола, 1 асистенция и 1 жълт картон. Средна оценка – 4,73
На практика след няколко влизания от пейката се контузи и изкара цял сезон в лечение, след което в самия му край се появи, за да запише няколко престоя на пейката. Няма как да допринесе за нещо в тази ситуация, няма как и да сме чак толкова взискателни към борбения нападател.
Маурисио Гарсес – 13 изиграни мача (10 мача за първенство, 3 мача за купа на България); 795 изиграни минути (590 минути за първенство, 205 за купа на България); 1 гол (за първенство); 6 изиграни мача в контролни срещи с 361 изиграни минути с 3 гола и 1 асистенция. Средна оценка – 4,45
Бразилецът бе едно от двете нови попълнения през паузата. Дойде в напрегнат момент и ще му трябва време за аклиматизация. Показа прилична техника, но и загатна, че не може да намери комбинативност с останалите играчи в атака. Със сигурност бе очаквано повече от него, но е рано да правим генерални изводи.
Браян Морено – 3 изиграни мача (3 за първенство); 119 изиграни минути (119 за първенство); 1 изигран мач в контролни срещи с 46 изиграни минути с 1 асистенция. Средна оценка – 3,22
Колумбиецът беше второто ново попълнение през паузата и второто крило. Още с идването му стана ясно, че е далеч от игрова форма, а след това се оказа, че има нужда и от някакво лечение. По този начин лимитира участията си до минути като за един мач с продължения и няма как да оценяваме възможностите му чак толкова – направи впечатление на бърз и остър футболист.
Радослав Живков – 3 изиграни мача (1 мач за първенство, 1 мач за суперкупа на България, 1 мач за Лига на конференциите); 105 изиграни минути (59 минути за първенство, 41 минути за суперкупа на България, 5 за Лига на конференциите); 1 жълт картон (за първенство); 5 изиграни мача в контролни срещи със 183 изиграни минути с 1 гол и 2 асистенции. Средна оценка – 3,67
Започна сезона при армейците и успя да дебютира с червената фланелка, влизайки на три пъти от скамейката. След това отиде отново под наем в Литекс Ловеч, където натрупа доста мачове и вкара голове. Не е далеч времето, в което ще видим дали ще бъде привикан и за тази лятна подготовка.
Павел Жабов – 1 изигран мач в контролна среща с 44 изиграни минути и 1 гол. Средна оценка - не можем да оценим
Второ поколение нападател при армейците. Появи се с в една контрола и успя да се разпише, гаранция за засилен интерес от наша страна и занапред.
Мартин Смоленски – 1 изигран мач в контролна среща с 45 изиграни минути и 1 асистенция. Средна оценка - не можем да оценим
Един от най-чаканите младоци в ЦСКА. Започна при армейците, след това бе пратен да трупа опит под наем в Царско село. Не стана ясно поради каква причина само след няколко дена си тръгна и замина под наем в Миньор Перник под вещото око на Янев, Манчев и Велизар Димитров. Започна престоя си там колебливо, след което започна да играе и когато изглеждаше, че наистина ще се утвърди претърпя тежка контузия и не игра до края на сезона. Надяваме се да започне следващия сезон при армейците и най-накрая да намери изражение на големия талант, който притежава.
Ясен Спиров – 1 влизане в групата за контролна среща. Средна оценка - не можем да оценим
Младок – крило, което запълни групата в една контролна среща, разбира се няма как да коментираме нещо, дано заговори за себе си в следващите си изяви.
ТРЕНЬОРИТЕ:
Любослав Пенев – старши треньор в 3 мача (1 за първенство, 1 за суперкупа на България, 1 за Лига на конференциите); старши треньор в 6 контролни срещи. Средна оценка – 5,50
Много странен момент да коментираме, имайки предвид случилото се в последните дни. Имахме толкова големи очаквания след края на миналия сезон, но всичко се разби на пух и прах още по време на подготовката. Напускане на Динчев, проблеми с контузии, дори не ни се коментира мача за суперкупата. Логично се стигна и до раздяла с него на фона на напрежението, спортната форма и кондицията на отбора. След това бе в Царско село в момент, който клубът бе раздиран от проблеми и на паузата се раздели и с него.
Пабло Гомез – помощник треньор в 3 мача (1 за първенство, 1 за суперкупа на България, 1 за Лига на конференциите); помощник треньор в 6 контролни срещи. Средна оценка – 2,80
Повтаряме думите си за него – превърна се в ябълката на раздора през лятната подготовка. След това имахме взрив от контузии, а кондиционната подготовка, с която е бил натоварен бе под всякъква критика. Това се превърна в проблем до края на сезона, няма как да бъдем доволни. Последва Пенев и в Царско село.
Йордан Йорданов – треньор на вратарите в 3 мача (1 за първенство, 1 за суперкупа на България, 1 за Лига на конференциите); треньор на вратарите в 6 контролни срещи. Средна оценка – 4,78
Не можем да го поставим в друга категория – вратарския пост бе най-малкия проблем през този сезон. Последва Пенев и в Царско село.
Ивайло Петров – треньор на вратарите в 3 мача (1 за първенство, 1 за суперкупа на България, 1 за Лига на конференциите); треньор на вратарите в 6 контролни срещи. Средна оценка – 5,89
По същия начин – не бихме могли да отправим упреци, оказа се в ролята на жертва след смяната на треньорите.
Кирил Динчев – кондиционен треньор в 47 мача (30 за първенство, 6 за купа на България, 11 за Лига на конференциите); кондиционен треньор в 17 контролни срещи. Средна оценка – 6,22
Започна както винаги като кондиционен треньор, за да се окаже, че не е имал възможносттта ръководи по свой избор и напусна щаба преди официалните мачове. Завърна се на поста си само след 3 мача и бе на поста до края на годината при Младенов и Пардю. Не беше най-добрият му сезон на поста със сигурност. След провалената лятна подготовка тимът бе без свежест и сякаш се подобри малко в паузата на първенството, като очаквахме отлично проведена зимна пауза. В интерес на истината и пролетния полусезон, физическата форма не беше на нивото на предишните ни сезони. Играчите бяха мудни, но до една степен това може и да се дължи на психологически проблеми. Очакваме повече от него през следващия сезон.
Христиан Христов – анализатор в 45 мача (27 мача за първенство, 5 мача за купа на България, 1 мач за суперкупа на България, 12 мача за Лига на конференциите); анализатор в 17 контролни срещи. Средна оценка – 5,38
Започна работа в тима при Любослав Пенев, а след това остана и при Стойчо Младенов. Бе в щаба на Алън Пардю в първите няколко мача, след което започна работа в академията на клуба. Много трудно се оценява по някакъв начин работата на анализатор в един отбор. Без да сме в кухнята на отбора, можем да разсъждаваме само, че този сезон футболистите ни бяха изненадани в не един мач. При все това млад специалист, който ще бъде полезен и в първия тим и в академията.
Стойчо Младенов – старши треньор в 40 мача (25 за първенство, 4 за купа на България, 11 за Лига на конференциите); старши треньор в 11 контролни срещи. Средна оценка – 6,30
Завърна се с гръм и трясък на работа при армейците. Пое тима в лошо кондиционно състояние и с проблеми, но успя да заздрави веднага защитата, което се оказа правилно до края на есенния полусезон, а финалът му дойде със заслужена победа над Лудогорец Разград и само 2 точки разлика. Всички очаквахме отлична подготовка и силна игра. Е, не се случи, напротив след паузата отборът не беше на себе си. Мудни и тежки, без мотивация, чести контузии, разликата набъбваше кръг след кръг. Очаквахме и раздяла, но не по този начин, няколко дена преди тежките мачове за сезона, останахме с горчив вкус в устата, без да влизаме в ролята на арбитър. Тежък сезон за треньор и отбор...
Анатоли Нанков – помощник треньор в 40 мача (25 за първенство, 4 за купа на България, 11 за Лига на конференциите); помощник треньор в 11 контролни срещи. Средна оценка – 6,00
Дойде и си тръгна в пакет със Стойчо Младенов както винаги. Можем само да повторим гореказаното, добро начало и след това крах, който не очаквахме. Всички ние ще искаме да забравим този сезон. Иначе винаги в ролята на близък съветник, през пролетта и неговата физиономия говореше красноречиво за положението в тима.
Тодор Янчев – помощник треньор в 40 мача (25 за първенство, 4 за купа на България, 11 за Лига на конференциите); помощник треньор в 11 контролни срещи. Средна оценка – 6,00
В последните години и той е в същия тим със Стойчо Младенов и Анатоли Нанков. С риск да потретим – имахме нужда от неговия хъс след зимната пауза, за съжаление не предложихме почти нищо от това.
Стоян Колев – треньор на вратарите в 47 мача (30 за първенство, 6 за купа на България, 11 за Лига на конференциите); треньор на вратарите в 11 контролни срещи. Средна оценка – 6,44
Завърна се на Армията в екипа на Стойчо Младенов, след което остана и в този на Алън Пардю. И при него, вратарите ни бяха най-стабилната част на тима. И Бусато и Евтимов бяха стабилни в продължение на целия сезон, заформяйки люта битка за титулярно място. Не знаем кой е взел крайното решение за Бусато на финала, въпреки че подозираме, че това направи Пардю, не бихме могли и да гадаем дали смяната на този пост, можеше да повлияе, но единственото донякъде дискусионно решение е точно това. И двамата вратари затвърдиха много компоненти в играта си и бяха много уверени.
Алън Пардю – временен старши треньор в 2 мача, старши треньор в 5 мача (5 мача за първенство, 2 мача за купа на България). Средна оценка – 3,80
Започна сезона като консултант на акционерите и едва ли е мислел, че ще го завърши като старши треньор на тима. Адмирации само за смелостта да поеме един отбор, който имаше очевидни проблеми и трябваше да изиграе поредица от важни мачове. Не можем да твърдим, че постигна резултат, напротив преживяхме край на сезона, който ни се иска по-скоро да забравим. Направи доста експерименти в състава за мача с Лудогорец, който също не искаме да коментираме, въпреки че знаем в колко трудна ситуация бе преди мача с контузени и наказани футболисти. Прие твърде отбранителна тактика и с Левски София на финала за купата на България, мач, в който нямахме и достатъчно желание да осмислим един труден сезон. Все пак повтаряме в нито един момент пред него не стояха много и правилни избори... Ако не друго всеки следващ треньор на тима, може да се учи на поведение и стил, а това също е важно.
Алекс Дайър – помощник треньор в 5 мача (4 мача за първенство, 1 мач за купа на България). Средна оценка – 4,56
Дойде, за да помогне на своя бивш съотборник в много труден момент и без да има време за реакция. Едва ли можеше да направи или помогне много в малкото време, но и неговата намеса не допринесе с нищо за края на този сезон.
Мартин Стоянов – треньор в 5 мача (4 мача за първенство, 1 мач за купа на България). Средна оценка – 3,67
Млад и симпатичен специалист от школата на тима, със солидно образование, който помогна много на английския специалист с отличното си владеене на английски език. Би било наистина хубаво да започнем да налагаме наши специалисти занапред.
Христо Захариев – анализатор в 5 мача (4 мача за първенство, 1 мач за купа на България). Средна оценка – 3,67
Още един млад специалист с доста специализации в чужбина (Англия и Испания), който бе привлечен от Пардю в тима, за да може да трупа опит за една солидна бъдеща база. И той идва от школата и се надяваме да даде много на тима.
Добромир Митов – временен помощник треньор в 2 мача (1 за първенство, 1 за купа на България). Средна оценка – не можем да оценим
Започна сезона като треньор на тима до 19 години, който се представя добре. След това бе назначен за шеф на академията, място с огромно поле за изява и където трябва със сигурност да работим още по-здраво. Бе привлечен на пожар, за да помогне на Алън Пардю в първите два мача, без да напуска постовете си в академията. По-скоро морална помощ и за статистиката на тима.