Есен 2024/25

По традиция в края на всеки един сезон ви предоставяме пълната статистика на ЦСКА, както и индивидуалната такава на всеки един треньор и играч на тима ни.

Изпращаме един полусезон, в който ни застигна древното китайско проклятие да живеем в интересни времена. Армията, каквато я познавахме, вече я няма. Всеки ден гледахме със свити сърца от носталгия и с блеснали очи от очакване, как стадионът ни бе разрушен, а сега вече само с нетърпение виждаме бързия прогрес на изграждане! Както обичаме да казваме, дано само сърцата ни издържат момента, в който заедно със семействата си ще прекрачим прага на новия ни храм! Паралелно с това се строи и на базата ни в Панчарево, а вече е сигурно, че е закупен терен и ще се изгради и съвсем нова академия за червените таланти. С всичко казано дотук сме изпълнени с увереност, че ЦСКА ще влезе съвсем скоро в нова орбита. Дотук с позитивите!

Кристиян Енчев © всички права запазени По традиция преди да полетим, ще трябва да попълзим малко. Изпращаме един от най-неуспешните полусезони и категорично най-лошата ни календарна година: 2024 е календарната година с най-висок процент загуби в официални мачове – 40% загуби (втората по този показател година е 1994 с 38%); 2024 е календарната година с втори показател най-нисък процент победи в официални мачове – 45% победи (най- лошата година по този показател е 1959 с 44%); 2024 е календарната година с най-нисък показател спечелени точки в официални мачове – 1,50 показател при 3 точки за победа (1964 е с показател 1,51) и 1,05 показател при 2 точки за победа (1964 споделя същия показател – 1,05). Освен негативните резултати видяхме и задължителната в последно време смяна на треньорския щаб, този път гарнирана и със смяна по върховете на властта в ЦСКА. Като контрапункт се надяваме солидната ръководна структура, която се изгради да е тази, която ще донесе стабилност и успехи на червения гранд.

За първенство изиграхме 19 мача, в които спечелихме 7 мача, завършихме наравно в 5 мача, а загубихме 7 мача, за щастие поне оправихме головата разлика – 25 вкарани гола и 21 допуснати попадения. Започнахме катастрофално, което доведе и до смяната на треньора, след идването на Томаш започнахме да надграждаме и то много повече в игрови аспект, отколкото в натрупани точки. Незавидно 8-мо място в класирането.

Две победи в турнира за купата на България, голова разлика 7:2. Една категорична победа и един обрат от 2:0 дават надежди, че ще можем да вложим повече през пролетта в търсене на поне един трофей и директен път към евротурнирите.

По този начин завършихме полусезона с 21 изиграни мача, 9 победи, 5 равни мача и 7 загуби и голова разлика от 32 вкарани и 23 допуснати гола.

Изиграхме и 8 контролни срещи, като спечелихме всяка една от тях с голова разлика 19:4. Това прави 29 изиграни мача през полусезона, 17 победи, 5 равни мача, 7 загуби, голова разлика 51 вкарани и 27 допуснати гола.

Вторият тим на ЦСКА, който се състезава във Втора професионална лига изигра 21 мача, спечели 8 мача, завърши наравно 6 мача и допусна 7 загуби, с голова разлика 26:21. И там началото на сезона бе повече от лошо, с времето отборът заигра доста по-добре и натрупа повече победи. Ще зимува на 11 място в класирането.

Вторият ни отбор изигра и 6 контролни мача, като спечели 1 мач, завърши наравно в 2 мача и загуби 3 мача, голова разлика 9:12. Или общо тимът има 27 изиграни мача, 9 победи, 8 равни и 10 загуби, голова разлика 35:33.

Третият тим на ЦСКА играе в Югозападната трета лига, където изигра 18 мача и записа точно по 6 победи, равенства и загуби, с голова разлика 24:25. Там кривата на представяне бе подобна, тежко начало, отличен среден етап, с добра игра и победи, след което късата резервна скамейка и много мачове за кратко време, дадоха лош завършек на сезона – 10 място.

На практика същият тим изигра и 2 мача в УЕФА Младежка лига, като загуби на два пъти от Генк Белгия с голова разлика 2:6.

По този начин има общо 20 изиграни официални мача, 6 победи, 6 равенства и 8 загуби и голова разлика 26:31.

Добавяме и 4 изиграни контролни срещи с 1 равенство и 3 загуби, голова разлика 1:10. Така третият тим има общо 24 изиграни мача, 6 победи, 7 равенства, 11 загуби и голова разлика – 27:41.

ВРАТАРИТЕ:

Иван Дюлгеров – 11 изиграни мача (10 мача за първенство, 1 мач за купата на България); 1075 изиграни минути (981 минути за първенство, 94 за купата на България); 3 чисти мрежи (2 за първенство, 1 за купата на България); 1 жълт картон за първенство; 2 изиграни мача в контролни срещи със 186 изиграни минути. Средна оценка – 5.71.

Дойде със статут на титуляр в Черно море Варна и един от националните ни вратари. Изигра равен брой мачове с Бусато, но в интерес на истината, мачовете нямаше да са толкова много, ако не беше контузията на бразилеца. Със сигурност и двамата вратари страдаха от лошата форма на защитата пред тях, но ни се искаше да видим и малко повече от вратаря ни. Не, че направи някакви драстични грешки, спомняме си за една явна, но можеше и да бъде по-силен особено при центрирания в наказателното ни поле. При все това категорично добра опция и много време пред него, имайки предвид възрастта му.

Кристиян Енчев © всички права запазени

Густаво Бусато – 11 изиграни мача (10 мача за първенство, 1 мач за купата на България); 1015 изиграни минути (917 минути за първенство, 98 минути за купата на България); 4 чисти мрежи за първенство; 1 жълт картон за купата на България; 4 изиграни мача в контролни срещи със 191 изиграни минути. Средна оценка – 8.00.

Бразилецът с български паспорт е един от любимците на публиката и с право. На фона на доста минорното ни представяне отново изпъкна с желание за игра и себераздаване, дотолкова, че беше изритан брутално в главата в мача срещу Ботев Враца, което го изкара от игра за половината от мачовете през сезона. След завръщането си в игра взе участие и в 1 мач на втория отбор на ЦСКА с 97 изиграни минути и 1 жълт картон. Иначе до голяма степен и неговите намеси ни спасиха от може би още по черна статистика през полусезона. Безспорен лидер в съблекалнята.

Марин Орлинов – 7 влизания в групите на първия състав (6 за първенство, 1 за купата на България); 4 изиграни мача в контролни срещи с 213 изиграни минути. Средна оценка – 6.00.

Така и не успя да запише дебют за първия състав в официален мач. Натрупа минути само в контролите и трябва да отбележим, че в тях игра на отлично ниво. Беше използван главно във втория състав на ЦСКА, като там е капитан и лидер на тима. Безспорно той е и силната фигура в съблекалнята на тази формация. Изигра 18 мача с 1725 изиграни минути, 1 асистенция и 4 жълти картона във Втора лига.

Димитър Евтимов -  3 изиграни мача в контролни срещи със 126 изиграни минути. Средна оценка – 4.00.

След идването в тима на Иван Дюлгеров, за Митко не останаха много опции и логично бе потърсено неговото даване под наем, като той замина в Кармиотиса Пано Полемидия Кипър. Не сме наясно какво точно се случи, но след само 1 изигран мач, се завърна в ЦСКА през октомври, като заради невъзможността да играе, само тренираше и стоеше на резервната скамейка, защото ролята му на лидер в тима е доста важна. Тепърва ще се разбере какво ще се случи, защото ЦСКА разполага с голямо изобилие на този пост.

ЗАЩИТНИЦИТЕ:

Тибо Вион – 20 изиграни мача – първенец по този показател (18 мача за първенство, 2 за купата на България); 1726 изиграни минути (1534 минути за първенство, 192 за купата на България); 1 гол за първенство; 3 асистенции (2 асистенции за първенство; 1 за купата на България); 3 жълти картона за първенство; 6 изиграни мача в контролни срещи с 326 изиграни минути. Средна оценка – 6.29.

Кристиян Енчев © всички права запазени Французинът е винаги един от тези, които играят в най-много мачове през сезона, а причина за това са, както винаги сме изтъквали, възможността да запълва почти всички пробойни в защитата и халфовата линия, а също така и огромния му професионализъм. Към това прибавяме себераздаване и мъжество. Разбира се, че понякога това води и до грешки, до неточностти, но и през този сложен сезон, поведението му на терена бе константно.

Лумбард Делова – 19 изиграни мача (17 мача за първенство, 2 за купата на България); 1854 изиграни минути – първенец по този показател (1662 минути за първенство, 192 за купата на България); 1 гол за купата на България; 1 асистенция за купата на България; 4 жълти картона – споделен антилидер по този показател; 3 изиграни мача в контролни срещи със 138 изиграни минути. Средна оценка – 6.93.  

Чудесно попълнение и първи избор на треньорите на позицията на централния защитник. Отличен усет и позициониране, добро изнасяне на топката, покриване на широк периметър в защита. Колебания, както и цялата ни защита проявява при центрирания, но там работата е по-скоро в неправилен начин на заставане на целия ни отбор. Играе редовно и в националния отбор на Косово, където също оставя много добри впечатления.

Иван Турицов – 16 изиграни мача (14 мача за първенство, 2 за купата на България); 913 изиграни минути (817 минути за първенство; 96 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 4 жълти картона за първенство – споделен антилидер по този показател; 4 изиграни мача в контролни срещи с 214 изиграни минути. Средна оценка – 4.79.

Кристиян Енчев © всички права запазени След като  договорът му беше подновен от новото ръководство, очаквахме доста повече от него. Точно обратното загуби титулярното си място, което се вижда и от малкото изиграни минути през полусезона, знак, че е използван главно от скамейката. Няма как това представяне да не се отрази негативно и на повиквателните му за националния отбор, трябва да рестартира формата си в процеса на подготовка. На фона на малкото изиграни минути прави впечатление, че е един от тези получили най-много жълти картони.

Лиъм Купър – 13 изиграни мача (11 мача за първенство, 2 за купата на България); 1213 изиграни минути (1021 минути за първенство; 192 за купата на България); 1 жълт картон за първенство. Средна оценка – 5.14.

Дойде при армейците със звезден статут и с много висока за българските стандарти заплата, разбира се, че се основаваме на написаното в медиите. В голяма част от мачовете, които изигра, не успя да покаже огромната си класа, нещо повече, носеше вина за няколко гола персонално. Може би при него в най-голяма степен си личи нуждата от адаптация към родната действителност – начин на игра, терени, съдийски отсъждания, но припомняме, че ЦСКА го взе в ролята на човека, който да бъде лидер на и извън терена. Трябва да покаже много повече, за да защити оказаното му доверие.

Християн Петров – 11 изиграни мача (10 мача за първенство, 1 за купата на България); 884 изиграни минути (853 минути за първенство, 31 за купата на България); 5 изиграни мача в контролни срещи с 297 изиграни минути. Средна оценка – 4.79.

Започна сезона като титуляр и след няколко фрапантни грешки бе пратен на резервната скамейка. В края на сезона бе използван и като ляв бек, може би под влияние на играта му на тази позиция в националния отбор. Заговори се за отдаване под наем, но като цяло си мислим, че с положителна работа с него, особено в психологически аспект, той си остава един от най-добрите млади играчи на своята позиция и има възможност да израстне много като играч.

Мика Пинто – 10 изиграни мача (9 мача за първенство, 1 за купата на България); 768 изиграни минути (670 минути за първенство, 98 за купата на България); 1 жълт картон за първенство. Средна оценка – 5.07.  

Националът на Люксембург дойде, за да запълни празнините в лявата част на защитата. Като изключим факта, че бе извън терена няколко мача, заради контузия – даже Александър Томаш си позволи да го нарече „чуплив“, видяхме от него доста в защитен план, много по-малко във фаза атака. Въпреки това на фона на другите опции, които имаме се превърна в задължителна опция в стартовия състав. Надяваме се на по-добра интеграция и повече смелост в атака, дано бъде здрав и готов за всеки мач, но задължително в тази зона ни трябва поне още един силен футболист.

Браян Кордоба – 9 изиграни мача (8 мача за първенство, 1 за купата на България); 590 изиграни минути (585 минути за първенство, 5 за купата на България); 2 жълти картона за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 376 изиграни минути. Средна оценка – 4.79.  

Игра малко, даже прекалено малко. Като претеглим постоянството, с което беше пренебрегван от повечето треньори, ще стигнем до извода, че трябва да се вложи много повече, за да бъде в игра. Не му помогнаха и проблемите, които изпитваше защитния ни вал, така и не бе избран за титуляр през полусезона. Заговори се, че му се търси нов отбор, още един признак за думите ни по-горе.

Сейни Санянг – 8 изиграни мача за първенство; 545 изиграни минути за първенство; 2 жълти картона за първенство; 5 изиграни мача в контролни срещи с 339 изиграни минути. Средна оценка – 4.86.  

Младият гамбиец кара втори сезон в ЦСКА, а за това време тимът ни смени доста треньори. Всеки един от тях в даден момент посяга към него на позицията на левия бек, а след това всеки един от тях, го праща в миманса. Проблемът е, че и той не захапва дадените му шансове, не успя да направи и един запомнящ се мач. Нещо повече, не само не успява да помогне на крилата, а сякаш не може и да защити добре зоната си. Много странно не беше използван и във втория състав, имайки предвид времето, в което не попадаше дори в групите за първия тим.

Емануел Шакич – 1 изигран мач за първенство; 10 изиграни минути за първенство; 4 изиграни мача в контролни срещи със 148 изиграни минути и 1 асистенция. Средна оценка – 3.93.  

Австриецът бе един от тримата, за които бе съобщено, че се търси разтрогване на договора. Поради тази причина тренира за здраве, изигра 10 минути, защото нямаше кой друг, но очакваме съвсем скоро да бъде обявено, че се разделяме по взаимно съгласие. Няма да липсва в никакъв смисъл.

Лъчезар Иванов – 3 влизания в групите на първия състав за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 396 изиграни минути. Средна оценка – 4.60.

Младокът започна подготовката за сезона с първия тим. Изигра минути в контролни срещи, а след това и няколко пъти бе на пейката, без да влезе в игра в официални мачове. След това логично заигра за втория състав на ЦСКА, където бе титуляр в началото на сезона, но след това бе по-скоро опция от пейката, а дори бе използван и в няколко мача за третия тим на ЦСКА. За втория отбор във Втора професионална лига записа 13 изиграни мача с 1237 изиграни минути, 1 гол и 3 жълти картона. За третия тим има 1 мач с 96 изиграни минути в Югозападната трета лига и 1 мач със 72 изиграни минути, 2 жълти и 1 червен картон в УЕФА Младежка лига. Очакваме повече старание и прогрес от този млад и переспективен играч.

Наско Цеков – 7 изиграни мача в контролни срещи с 285 изиграни минути, 1 гол и 1 жълт картон. Средна оценка – 4.60.  

Момчето от Кюстендил започна подготовката с първия състав, изигра не малко контролни срещи, след което логично игра за втория състав. Интересното е, че там показа завидна универсалност, бе използван на позицията на десния бек, може да играе и като крило, но най-вече игра на позицията на дефанзивен халф. Записа 19 изиграни мача с 1388 изиграни минути, даде 2 асистенции и получи 5 жълти картона във Втора професионална лига, а също така и 1 изигран мач в контролна среща с 90 изиграни минути. Тича и се бори много, покрива голям периметър.

Асен Дончев – 6 изиграни мача в контролни срещи с 234 изиграни минути с 1 асистенция. Средна оценка – 3.82.  

Започна сезона в първия тим, но след това закономерно на фона на развитието му бе продаден на Черно море Варна. Там изигра 22 мача с 2 гола, 1 асистенция и записа 1180 изиграни минути – всъщност съвсем не лош полусезон.

Брадли де Нойер – 1 изигран мач в контролна среща с 46 изиграни минути. Средна оценка – 2.00.  

Ако някой, някога реши да направи филм с името „Непрофесионално поведение“ трябва да вземе Брадли за главен герой във филма. На позиция, в която имахме крещяща нужда от добър футболист, един добър състезател, зачеркна сам всички дадени му възможности, показвайки как не бива да се правят нещата. Най-накрая се стигна до раздяла с него в хода на полусезона, въздишка на облекчение.

Александър Ганчев – 1 изигран мач в контролна среща с 8 изиграни минути. Средна оценка – 3.44.  

Бе привлечен с идеята да играе във втория състав на армейците, като веднага след пристигането си записа и няколко минути за първия състав в контролна среща. Не успя да се наложи и във втория тим, където изигра 1 мач, записа 49 изиграни минути и получи 1 жълт картон във Втора лига, към това прибавяме 6 изиграни мача в контролни срещи с 484 изиграни минути. Още през август напусна редиците на армейците.

ПОЛУЗАЩИТНИЦИТЕ:

Йонатан Линдсет – 19 изиграни мача (18 мача за първенство, 1 за купата на България); 1508 изиграни минути (1410 минути за първенство, 98 за купата на България); 1 гол за първенство; 2 асистенции за първенство; 3 жълти картона за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 413 изиграни минути, 4 гола, 1 асистенция. Средна оценка – 6.00.  

Кристиян Енчев © всички права запазени Норвежецът беше на терена почти във всички мачове през полусезона, но като цяло и в неговото представяне липсваше блясъка на предходните сезони. Изглеждаше по-неуверен, по-тромав, не можеше да даде онази искра, която го бе превърнала в един от лидерите на терена. Това, което със сигурност, трябва да признаем е, че въпреки това, показваше същото желание за игра, себеотдаденост, която сме свикнали да свързваме със страната, от която идва. А започна толкова добре в контролните срещи...

Марселино Кареасо – 15 изиграни мача (14 мача за първенство, 1 за купата на България); 1354 изиграни минути (1291 минути за първенство, 63 за купата на България); 3 гола (2 гола за първенство, 1 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона за първенство; 4 изиграни мача в контролни срещи с 252 изиграни минути и 1 асистенция. Средна оценка – 6.50.  

Когато е във форма е неизменен титуляр. Както винаги и в този полусезон бяга много, бори се, отнема топки, има неизчерпаема енергия. В края получи контузия, която го изкара от състава. Очаква се още повече от партньорството му с Ето‘о в средата на терена, могат да надбягат всяка една полузащита в българското първенство. Знаем, че предстоят и разговори за продължаване на договора му, нищо чудно, ако не се стигне до подновяване да се наложи раздяла с него, надяваме се да остане в тима.

Станислав Шопов – 15 изиграни мача (13 мача за първенство, 2 за купата на България); 984 изиграни минути (845 минути за първенство, 139 за купата на България); 1 гол за първенство; 5 асистенции за първенство – първенец по този показател; 2 жълти картона (1 картон за първенство, 1 за купата на България); 6 изиграни мача в контролни срещи с 300 изиграни минути, 1 асистенция. Средна оценка – 7.07.  

Кристиян Енчев © всички права запазени Безспорно един от малкото светли лъчи в този полусезон. Спомняме си с колко надежди беше посрещнат, но някакси не успяваше да блесне в предишния сезон. В началото на полусезона също не игра много, но след идването на Томаш и екипа му, се приближи много до облика, желан от феновете. Движи се много, лидер по асистенции в тима, имайки предвид и сравнително малкото време спрямо другите полузащитници, в които бе на терена. Креативен и с изненадващи решения, такива, каквито противниците не очакват. Не само това, пресираше добре, участваше и в защитната фаза на полузащитата. Не случайно позитивното му представяне го превърна от почти нежелан до искан от Томаш в състава за следващия полусезон.   

Джеймс Ето‘о – 14 изиграни мача (12 мача за първенство, 2 за купата на България); 1195 изиграни минути (1060 минути за първенство, 135 за купата на България); 3 асистенции за първенство; 4 жълти картона – споделен антилидер по този показател (3 картона за първенство, 1 за купата на България); 1 изигран мач в контролна среща с 18 изиграни минути. Средна оценка – 7.29.  

Камерунецът е вече познато име в България, а апетити към него имаше от страна на доста отбори, включително и Лудогорец. Неуморен, бори се, отнема огромно количество топки, подава добре, веднага се превърна в несменяем титуляр в центъра на терена за армейците. Стреля силно и често, само късмета не му позволи да вкара дебютен гол от такива изстрели. На позицията, на която се подвизава, е нормално да се изкарват доста жълти картони, но в този аспект и той трябва да поработи. Очакваме след една добра подготовка да вдигне още повече нивото си, имаме нужда от такъв двигател в полузащитата.

Тобиас Хайнц – 14 изиграни мача (13 мача за първенство, 1 за купата на България); 753 изиграни минути (705 минути за първенство, 48 за купата на България); 1 гол за купата на България; 1 жълт картон за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 387 изиграни минути, 4 гола, 2 асистенции, 1 жълт картон. Средна оценка – 4.79.  

Кристиян Енчев © всички права запазени Формата му спада пропорционално с всеки сезон. Не успя да даде почти нищо в креативен план, за преса и помагане в защита едва ли можем да говорим. В края на сезона направо се загуби, не знаем дали става дума за контузия или за треньорско решение, но вече упорито се говори, че му се търси нов отбор. Със сигурност с формата от последните няколко полусезона, няма да липсва на никого.

Илиан Илиев – 12 изиграни мача (10 мача за първенство, 2 за купата на България); 578 изиграни минути (478 минути за първенство, 100 за купата на България); 1 гол за първенство; 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за купата на България); 1 изигран мач в контролна среща с 36 изиграни минути и 1 гол. Средна оценка – 5.21.  

Националът на България има изключително универсални качества, като записа минути както по десния фланг на нападението, така и като полузащитник в тима. Вкара и дебютния си гол, но не можем да кажем, че успя да разгърне изцяло потенциала си в този толкова труден полусезон. Не казваме, че разочарова с изявите си, но сякаш не успя и да изпъкне. Очакваме повече и от него, както в бързина и пробивност, така и в организационен план.

Улаус Скаршем – 10 изиграни мача (9 мача за първенство, 1 за купата на България); 584 изиграни минути (536 минути за първенство, 48 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 369 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция. Средна оценка – 5.21.  

Норвежецът не успя да се превърне във важен футболист с червената фланелка, започна сезона като резерва, а го завърши изцяло извън състава. Не сме сигурни дали това изпадане от отбора бе наложено от контузия или от треньорско решение, но трябва и да признаем, че в нито един от мачовете не направи някаква фрапантна грешка, бореше се със зъби и нокти, но по същия начин не можем и да кажем, че направи нещо много запомнящо се. 

Петко Панайотов – 9 изиграни мача (8 мача за първенство, 1 за купата на България); 268 изиграни минути (237 минути за първенство, 31 за купата на България); 7 изиграни мача в контролни срещи с 392 изиграни минути, 1 жълт картон. Средна оценка – 5.57.  

Един от младата вълна армейци, които очакваме да нахлуят и в първия състав с огромна сила. Прилича ни на армейския Гави, безгранично сърце, много тичане и пресиране, раздава се дори над възможностите си. Започна сезона в първия тим, като оставяше отлични впечатления, след това гравитираше между първия състав, главно като резерва и участник във втория тим. Записа и няколко мача за третия тим (условно) в УЕФА Младежка лига. За дубъла записа 10 изиграни мача със 714 изиграни минути, 2 жълти картона във Втора професионална лига, а в УЕФА Младежка лига за третия състав има 2 изиграни мача с 202 изиграни минути. Надяваме се да получи повече минути, сигурни сме в качествата му.

Георги Чорбаджийски – 3 изиграни мача за първенство; 274 изиграни минути за първенство; 1 гол за първенство; 6 изиграни мача в контролни срещи с 346 изиграни минути, 1 асистенция. Средна оценка – 5.79.  

Това, което се случи с младата надежда на армейците, е доказателството, че в този полусезон и късметът ни беше обърнал гръб. Заигра силно и вкара дебютен гол, пресираше чудесно, създаваше положения и правеше впечатление в първите три мача, след което се контузи тежко и очакваме с нетърпение да го видим на старта на подготовката. Очакваме да се върне по-силен отпреди!

Юлиан Илиев – 2 изиграни мача за първенство; 114 изиграни минути за първенство; 1 асистенция за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 358 изиграни минути. Средна оценка – 5.36.  

Още един млад дефанзивен халф, който започна подготовката с първия състав, записа дебютни минути, след което бе използван основно във втория състав, където безспорно е и един от лидерите на тима. В дубъла има 18 изиграни мача с 1465 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция, 9 жълти картона. Покрива огромен терен, бори се, пресича подавания, изкарва си доста лесно картони. Наблюдаваме с интерес.

Амос Юга – 3 изиграни контролни срещи със 183 изиграни минути. Средна оценка – 3.64.  

Националът на ЦАР не беше желан от новото ръковдство и то по причини различни от спортно-техническата част. Това стана ясно практически още в края на предишния сезон. В този смисъл започна сезона в първия тим, но бързо беше изваден от него, а след това в кратък период игра във втория тим на ЦСКА, дори с капитанската лента, а след това бе изваден и оттам, и логично в края на годината се раздели с тима. За втория тим записа 6 изиграни мача с 518 изиграни минути. През цялото това време остана национал на ЦАР, но както вече споделихме, раздялата бе предначертана много преди да започне полусезона, просто договорката за раздяла продължи по-дълго от очакваното.

Алесандро Николов – 3 изиграни контролни срещи със 119 изиграни минути, 2 гола. Средна оценка – 4.50.  

Млад и талантлив атакуващ полузащитник, който успя да направи и своя официален дебют в края на миналия сезон. В началото на подготовката бе в първия тим, като записа малко минути, но пък се разписа в 2 от тях. След това бе основен играч и капитан на третия отбор на ЦСКА, като записа 13 изиграни мача с 1010 изиграни минути, вкара 3 гола и даде 2 асистенции, получи 3 жълти картона в Югозападната трета лига. Добави 2 изиграни мача със 175 изиграни минути, 1 гол в УЕФА Младежка лига. В същото време беше използван и като жокер във втория тим на ЦСКА, където изигра 10 мача с 384 изиграни минути във Втора професионална лига, а също има и 2 изиграни мача със 160 изиграни минути с 1 жълт картон в контролни срещи. Със сигурност показва израстване, добър дрибъл, пробивност, очакваме много повече и от него.

Теодор Апостолов – 1 изигран мач в контролна среща с 13 изиграни минути. Средна оценка – 4.50.  

Изигра едва няколко минути в контрола в подготовката, след това бе пратен във втория състав на ЦСКА. И там в този полусезон имаше по-скоро поддържаща роля, имайки предвид и тежката конкуренция за неговия пост там. Има 6 изиграни мача във Втора професионална лига с едва 73 изиграни минути, към това добавяме и 4 изиграни мача в контролни срещи с 247 изиграни минути, 1 асистенция. Очакваме да видим повече от него във втория полусезон.

НАПАДАТЕЛИТЕ:

Годуин Коялипу – 17 изиграни мача (16 мача за първенство; 1 за купата на България); 1449 изиграни минути (1355 минути за първенство, 94 за купата на България); 15 гола – първенец по този показател (14 гола за първенство, 1 за купата на България); 1 асистенция за купата на България. Средна оценка – 8.57.  

Кристиян Енчев © всички права запазени Безпорният лидер за класацията играч на полусезона. Отлично позициониране, страхотен голов усет, добро движение по терена. Единственият негатив за цял полусезон игра е един недаден пас към Шопов на празна врата, всичко останало му се получи почти перфектно. Според нас спокойно може да бъде и фаворит за играч на полусезона в цялото първенство, веднага се заговори и за интерес на отбори от Европа към него, би била сериозна грешка да бъде продаден точно сега. Напротив около него трябва да започне и граденето на силен състав за следващия сезон.

Матиас Фаетон – 17 изиграни мача (15 мача за първенство, 2 за купата на България); 1102 изиграни минути (984 минути за първенство, 118 за купата на България); 3 гола за първенство; 2 асистенции за купата на България; 3 жълти картона за първенство; 6 изиграни мача в контролни срещи с 366 изиграни минути, 1 гол, 1 жълт картон. Средна оценка – 5.86.  

Националът на Гваделупа също показа голяма израстване в хода на този доста слаб полусезон. Дотолкова, че със сигурност се превърна в сигурен титуляр в лявата част на нападението ни. Основното му умение е да преодолее противник на скорост, след което има силен удар, със сигурност трябва да поработи върху подаването си. Показва добра комбинативност, особено с Коялипу и Шопов. Доста се влага и в пресирането на противника. Очакваме да продължи позитивния си прогрес.

Джейсън Локило – 14 изиграни мача (13 мача за първенство, 1 за купата на България); 702 изиграни минути (676 минути за първенство, 26 за купата на България); 2 асистенции за първенство; 2 жълти картона за първенство; 1 изигран мач в контролна среща с 34 изиграни минути. Средна оценка – 4.79.  

Белгиецът от Демократична република Конго не бе натоварен с толкова много очаквания, като някои от другите нови попълнения. Бърз и подвижен, опитва се да пресира и да атакува доста, но като че ли засега толкова. 2 асистенции не са кой знае колко голям атестат за един полусезон. В края на мачовете загуби и титулярно място, има да доказва много.

Аарон Исека – 12 изиграни мача (11 мача за първенство, 1 за купата на България); 683 изиграни минути (585 минути за първенство, 98 за купата на България); 1 гол за купата на България; 2 жълти картона (1 картон за първенство, 1 за купата на България); 1 изигран мач в контролна среща с 34 изиграни минути, 1 гол. Средна оценка – 5.43.  

Дойде със солидна визитка и доста очаквания, но му трябваше време да се аклиматизира, а след това претърпя и малка контузия. Вкара само един гол, но и той влиза в графата на играчите с лош късмет през тази година, сещаме се поне за 10 блестящи спасявания на вратарите срещу него или удари в гредите. Изигра не лош мач срещу Левски София, изработи кристална дузпа, която можеше да промени изхода на дербито. Движи се доста, пресира добре, ако изостри мерника, може да очакваме много и от него.

Зюмюр Бютучи – 12 изиграни мача (11 мача за първенство, 1 за купата на България); 650 изиграни минути (554 минути за първенство, 96 за купата на България); 3 гола (2 гола за първенство, 1 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 1 жълт картон за купата на България; 1 изигран мач в контролна среща с 36 изиграни минути с 1 гол. Средна оценка – 6.36.  

Косоварът с норвежки паспорт дойде с доста солидна визитка, но в началото физическата му форма не позволяваше да запише повече от няколко минути в края на мачовете. С напредването на сезона започна да играе по-често, вкара решителни голове, показа нестандартни неща в атака и различен поглед от останалите ни нападатели. Превърна се в титуляр в последните мачове, нямаме търпение да направи една подготовка с тима и да разгърне потенциала си в следващите мачове.

Илиан Антонов – 4 изиграни мача (3 мача за първенство, 1 за купата на България); 76 изиграни минути (56 минути за първенство, 20 за купата на България); Средна оценка – 5.57.  

Това е безспорният победител в класацията ни победител на полусезона. В тежка битка с коварна болест излезе краен победител и в хода на полусезона се завърна в игра. Първоначално помириса терена във Втора професионална лига във втория отбор на армейците, където има 4 изиграни мача с 62 изиграни минути, 2 жълти картона. След това се завърна и в първия състав, като беше видно, че участието му в мачове е строго дозирано. Очакваме една добра подготовка и след това развитие на безпорния му талант.

Иван Тасев – 2 изиграни мача за първенство; 61 изиграни минути за първенство; 6 изиграни мача в контролни срещи с 303 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция, 1 жълт картон. Средна оценка – 4.15.  

Може би след 1 силен мач срещу армейците повдигна нереално високо очакванията на феновете. Започна подготовката с първия състав, след което записа и няколко минути в официални мачове, но логично след това бе използван повече във втория състав. Там изигра 18 мача с 1483 изиграни минути, 2 гола, 3 асистенции, 2 жълти картони във Втора професионална лига. Показва доста бързина, но категорично му липсва конкретика във фаза атака и не дава почти нищо във фаза защита. Заговори се за раздяла през зимната пауза.

Йоан Борносузов – 2 изиграни мача за първенство; 25 изиграни минути за първенство; 3 изиграни мача в контролни срещи с 62 изиграни минути. Средна оценка – 4.69.  

И той беше пренатоварен с очакване от феновете на армейците. Започна сезона в първия тим, но след това игра централна роля във втория отбор на ЦСКА. Изигра 19 мача във Втора професионална лига с 1530 изиграни минути, 9 гола, 1 асистенция, 4 жълти картона. Показа константна форма, добро движение, усет пред гола, честно казано си мислим, че в последните няколко мача бе достоен кандидат да попълни незаетите места на резервната скамейка, а можеше и да получи малко повече минути на терена. Очакваме константно развитие.

Марк-Емилио Папазов – 2 изиграни мача за първенство; 21 изиграни минути за първенство; 7 изиграни мача в контролни срещи с 377 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция. Средна оценка – 4.75.  

Още един талантлив млад футболист, който започна полусезона с първия състав, а след това бе основна част и един от лидерите на втория тим на ЦСКА. Във Втора професионална лига изигра 19 мача със 1689 изиграни минути, 6 гола, 4 асистенции, 4 жълти картона, 1 червен картон. Вкара много енергия, пробива често и пресира доста, в тима воден от Манчев, продължава и неговото израстване. Сигурни сме, че и той беше възможна опция за попълване на групите в края на полусезона.

Симеон Александров – 6 изиграни мача в контролни срещи с 210 изиграни минути, 1 гол, 1 асистенция, 1 жълт картон. Средна оценка – 2.50.  

Започна подготовката за сезона в първия състав, след повече от логично бе изпратен във втория тим на ЦСКА. Изигра 3 мача във Втора професионална лига със 176 изиграни минути, след което бе освободен от състава на армейците, няма да коментираме избора му на следващ отбор – подписа с втория по популярност отбор от Бистрица. И там бе използван главно във втория тим – записа 8 мача с 438 изиграни минути като вкара и 2 гола, а в първия тим се появи само в 2 мача и има 31 изиграни минути. Правилно решение да се разделим с футболиста.

ТРЕНЬОРИТЕ:

Томислав Стипич – старши треньор в 5 официални мача за първенство и 7 контролни срещи. Средна оценка – 2.64.

Кристиян Енчев © всички права запазени Представи се страхотно пред микрофона, държеше се супер адекватно, постигна силни резултати в контролите и толкова. Силен, но загубен мач срещу Лудогорец и след това някой смени отбора. Несигурност, вяла игра, грешки и логично се раздели с тима ни по спешност. Няма да бъде запомнен с добро от феновете на тима.

Сергейс Кожанс – помощник треньор в 5 официални мача за първенство и 7 контролни срещи. Средна оценка – 2.57.

Естествено ще кажем подобни думи и за помощник треньора, но ще добавим само, че в нито един момент не видяхме някаква видима помощ към старши треньора, криеше се и от камерите, сякаш разбрал, че е попаднал в клуб, който е доста висока летва за него.

Горан Брашнич – треньор на вратарите в 5 официални мача за първенство и 7 контролни срещи. Средна оценка – 2.57.

Ще повторим думите си, не видяхме някаква помощ към Стипич, не влезе и под прожекторите. Няма да липсва.

Мильенко Кумич – кондиционен треньор в 5 официални мача за първенство и 7 контролни срещи. Средна оценка – 2.64.

Работата му беше още по-вредна за тима, отколкото тази на другите в екипа на Стипич. Тимът издържаше максимум 60 минути интензивен футбол и бе надбяган от почти всеки противник в Първа лига. Провал е точната дума за физическата ни подготовка. 

Илиян Митрев – помощник кондиционен треньор в 5 официални мача за първенство и 7 контролни срещи; кондиционен треньор в 16 официални мача (14 мача за първенство; 2 за купата на България) и 1 контролна среща. Средна оценка – 2.64.

Младият специалист от Сандански бе единственият, който оцеля от щаба на Стипич, като дори зае поста на началника си в началото Кумич. Не знаем доколко работата му с кондиционата форма на ЦСКА е само негова заслуга, но сме сигурни, че отборът ни изглеждаше много по-добре в края на първенството, отколкото в началото. Ако в началото бяхме надбягвани почти от всеки отбор, то в края, ЦСКА изглеждаше поне равностоен на всеки съперник.

Александър Томаш – старши треньор в 16 официални мача (14 мача за първенство, 2 за купата на България) и 1 контролна среща. Средна оценка – 5.86.

Кристиян Енчев © всички права запазени Юношата на ЦСКА се завърна в тима след поне дузина пъти, в които бе спряган за поста. Стана ясно, че преди да бъде назначен Стипич и Томаш да поеме Спартак Варна е разговаряно и с него, би било интересно да разберем какво би се случило, ако този избор бе направен още през лятото. И колко пари биха били спестени. Пое един отбор в гигантска криза и постави основите на солиден тим в края на полусезона, много повече игрово, отколкото като резултати. Наложи му се да обясни на много хора, какво е ЦСКА, да вземе много тежки решения, да преглътне някои лоши резултати, да приеме доста малшанс във важни моменти. Надяваме се, след една добра подготовка и подсилване на няколко важни позиции да заведе ЦСКА там, където му е мястото, а и самият Томаш обеща, че ще го направи. Ще добавим, че започна да се вижда нападателна игра, която рядко се виждаще в последните сезони, трябва да поработи с тима и в защита. Позволяваме се и един приятелски съвет, да попълва групата с момчета от втория тим, когато се налага, сигурни сме, че ги наблюдава.

Константин Мирчев – помощник треньор в 16 официални мача (14 мача за първенство, 2 за купата на България) и 1 контролна среща. Средна оценка – 5.50.

Кристиян Енчев © всички права запазени Още една юноша на клуба и син на известен футболист се завърна най-накрая. Оставил е говоренето на Томаш, както подобава, но е винаги до него, когато се налага тежко решение. Още един в щаба, който трябва и обяснява на много от футболистите къде са попаднали, как трябва да се защитава червената фланелка пред многобройната публика.

Христо Колев - треньор в 16 официални мача (14 мача за първенство, 2 за купата на България) и 1 контролна среща. Средна оценка – 5.50.

Хладният разум в щаба на ЦСКА. Единственият, който се присъедини към екипа на Томаш по-късно, най-възрастният и най-опитният в щаба, този, който дава различната гледна точка. Сигурни сме, че в много моменти, е и този, който дава онази идея, която останалите в екипа не са обсъдили. Зад начина, по-който остава встрани от камерите, преди и след всеки мач, личи огромно спокойствие и пресметливост.

Тодор Кючуков- треньор на вратарите в 16 официални мача (14 мача за първенство, 2 за купата на България) и 1 контролна среща. Средна оценка – 5.50.

Юноша на ЦСКА, който също се прибра у дома. Честно казано е щастлив, че има под опеката си, много добри, но и вратари с огромно присъствие на и извън терена. Предстои да се види, колко от тях ще останат в тима, но сме сигурни в потенциала да измъкне най-доброто от тези, които останат. Изисква много по-добро владеене на топката от вратарите, ще видим как ще се развият те под негово ръководство.

Николай Русинов – анализатор в 14 официални мача (12 мача за първенство, 2 за купата на България). Средна оценка – 5.33.

Работата на младия специалист е безразривно свързана с щабовете на Александър Томаш досега, атестат, че съветите, които предлага на треньора си, са високо ценени. Не можем да кажем, че някой в последните мачове ни е изненадал сериозно, головете, които получаваме са най-вече от собствени грешки.

Цифрова галерия